Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geri dönüşümün merkez üssü Uşak

Giriş Tarihi: 1.11.2016
Geri dönüşümün merkez üssü Uşak

Deri ve tekstil fabrikaları sayesinde Uşak’ta alışılmışın dışında bir sektör doğdu. İki bin kişiye istihdam sağlayan geri dönüşüm sektörü, ülkedeki tekstil atığının yüzde 75’ini dönüştürüyor

Çevre korumasına yönelik tedbirlerin her geçen gün daha ciddi biçimde ele alınmasıyla önemi giderek artan geri dönüşüm alanında Uşak, Türkiye'nin lokomotif kenti haline geldi. Kentte yıllarca yoğun faaliyet gösteren deri ve tekstil fabrikaları sayesinde girişimciler geri dönüşüme yöneldi. Halihazırda, 87 firma bu alanda faaliyet gösteriyor ve 2 bin kişiye istihdam yaratılıyor. Türkiye'deki toplam tekstil atığının yüzde 75'i Uşak'ta geri dönüştürülüyor. Tekstil telefleri dışında pet şişe, hurda oto lastiği, metal ve ambalaj atıklarının da geri dönüşümü Uşak'ta yapılıyor. Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde yılda 196 ton alüminyum tozu, bin 620 ton baz yağ dönüşümü yapılıyor. Uşak Valisi Ahmet Okur, yılda 2 bin kişiye istihdam sağlanmasının başlı başına bir değer taşıdığını belirterek, "Yıllarca ilimizin lokomotif sektörleri olan deri ve tekstilde geri dönüşümde başlatılan girişimlerle Uşak bir ivme yakaladı. Tekstil, deri ve seramik sektörlerinde öne çıkan Uşak sanayisi son dönemlerde geri dönüşüm sektöründe yaşadığı doğal kümelenme ile dikkat çekiyor. Uşak sanayisi, tekstil teleflerinden geri dönüşümle elde edilen rejenere iplik üretiminde liderliğe aday sanayi yapısına sahip" dedi.

ÇEVREYE KATKISI BÜYÜK
Uşak Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Selim Kandemir, tekstil geri dönüşümünün üssü haline gelen kentin, sektörün yüzde 75'ine hakim olduğunu belirtti. Çevreye olan duyarlılık arttıkça geri dönüştürülmüş ürünlere de talebin yükseldiğini dile getiren Kandemir, "Birçok ülke bu anlamda atık toplama sistemlerini oluşturmuş durumda. Sektörün önemi gün geçtikçe artıyor. Başbakanımızın ve bakanlarımızın katılımıyla düzenlenen 9. Ticaret ve Sanayi Şurasında tekstil teleflerinde yüzde 8 olan KDV oranının hurda metaldeki gibi sıfır olmasını istedik. Dünyayla rakebet için desteğe ihtiyacımız var" dedi.

RAKAMLAR ÇOK ÇARPICI
Geleneksel sektörlerin haricinde farklı bir sektöre ev sahipliği yaptıklarına dikkat çeken Kandemir, "Atıkları yeniden ekonomik değere dönüştürerek, hem ekonomiye hem de çevreye yadsınamaz bir katkı sağlıyoruz. Ekonomik değeri sıfıra inen ve depolamasından yok edilmesine kadar birçok sorun teşkil eden teleflerin tekrar ekonomiye kazandırılması önemli bir süreç. Konfeksiyondan çıkan tekstil atıklarını alıp yeniden değerlendirerek, elyaf ve boyalı ip haline getiriyoruz. Dönüştürülen ürünler otomobillerdeki yalıtım malzemesinden çorap üretimine kadar birçok sektöre hammadde girdisi sağlıyor. Yıldızı parlayan sektör dediğimiz geri dönüşümün sadece Uşak ekonomisine değil, ülke ekonomisine de katkıları azımsanamayacak kadar büyük. Rakamlar çok çarpıcı. Dönüşümü daha etkin bir sektör haline dönüştürebilirsek sadece pamuk üretiminde kullandığımız 793 bin 72 hektar sulanabilir verimli alan başka bir tarım ürünü için kullanılabilecek. Dünyadaki ünlü markalar ürünlerinde yüzde 10'lara varan oranlarda geri dönüştürülmüş tekstil kullanımını desteklemeye başladı" diye bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geri dönüşümün merkez üssü Uşak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN