Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 ayda 6 milyon TL kazandılar

Hat eserlerine iade-i itibar satış rekorları getirdi. Yılın ilk altı ayında müzayedelerde 313 hat eseri 6 milyon liraya alıcı buldu

Osmanlı döneminin gözde sanat dalı hattatlık, uzun bir aradan sonra en parlak günlerini yaşıyor. Yerli ve yabancı koleksiyonerlerin ünlü hattatların eserlerine ilgisi arttıkça müzayede salonlarında rekorlar kırılmaya başlandı. Son beş yılda hem satılan eser sayısı hem de bunlara biçilen değer iki katına ulaştı. Beş yıl önce yılda 480 eser satarak 5 milyon liralık gelir elde eden hat sanatçıları, 2013'ün ilk altı ayında bu rakamı geçmeyi başardı. Yılın ilk yarısında 18 müzayedede 313 eser 6 milyon liraya alıcı buldu. Geçen yıl ise 27 müzayedede 659 hat eseri, toplam 11.6 milyon liraya satılmıştı.

HİLYE-İ ŞERİF İLK SIRADA

Bu yıl satılan en pahalı hat eseri 750 bin lira ile Hasan Rıza'nın 1900 tarihli Hilye-i Şerif'i oldu. Aynı şekilde Sami Efendi'nin de müzayedeye çıkan iki eseri toplam 180 bin liraya alıcı buldu. Bu yıl eserleri satış rekorları kıran diğer hat ustaları ise şunlar: Macit Ayral (375 bin TL), Kamil Akdik (225 bin TL), İsmail Hattı Efendi (85 bin TL), Galatalı Ahmet Naili Efendi (400 bin TL), Hüseyin Hulusi Efendi (140 bin TL), Hamit Aytaç (130 bin TL).

ÇAĞDAŞ HAT'A İLGİ ARTI
Çağdaş hat sanatçılarına olan ilgi de her geçen gün artıyor. İlk altı ayda çağdaş örnekler 10 bin TL'den başlayan bedellerle alıcı buldu. Mehmet Özçay, Ömer Faruk Dere, Ahmet Bursalı, Gürkan Pehlivan bu alanda öne çıkan ustalar. Hat koleksiyoneri Mehmet Çebi'nin geçen yıl Sotheby's'e verdiği ve 127 bin TL'ye satılan eser, dünyada hat sanatına ilginin arttığının göstergesi.

AL MAKDUM DA TÜRK ESERLERİNİN PEŞİNDE

Dünyanın en tanınmış hat koleksiyonerlerinden biri de Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid Al Makdum. Şeyhin hat koleksiyonundaki 8 eserde Türk sanatçı Mehmet Özçay'ın imzası var. İstanbul öteden beri hat sanatı piyasasının merkezi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa'dan çok sayıda yabancı alıcı, şehirdeki müzayedeleri takip ediyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 ayda 6 milyon TL kazandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN