Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hiçbir firmaya imtiyaz tanınmadı

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Hiçbir firmaya imtiyaz tanınmadı

CHP ve Doğan ittifakının, iftiraları yine tutmadı. Enerji Bakanlığı, hiçbir kişiye veya kuruma imtiyaz tanımadığını belirterek tüm iddiaları yalanladı

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun ortaya attığı, Hürriyet Gazetesi tarafından da hükümeti ve Cumhurbaşkanını yıpratmak için sahiplenilen doğalgaz anlaşmaları ile ilgili mesnetsiz iddialara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan da yalanlama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada hükümetin gayri yasal ve gayri ahlaki olarak hiçbir kişi, firma veya kuruma imtiyaz sağlamasının söz konusu olmadığı bildirildi.

"İDDİALAR MESNETSİZ VE YERSİZ"
İDDİALAR MESNETSİZ

FİYAT REVİZYONU OLUR

Azerbaycan'la yapılan doğalgaz alım anlaşmasında Türkiye'nin zarara uğratıldığı iddialarına ilişkin, dünyadaki doğalgaz alım-satım anlaşmalarının fiyat revizyonuna tabi olduğu belirtilerek, "Anlaşmalarda belirlenen şartların sağlanması halinde anlaşma fiyatı ve fiyat formülü revize edilebilmektedir. Piyasa koşullarına göre; satıcının fiyat artırımı, alıcının ise fiyat indirimi talep etme hakkı vardır. BOTAŞ ile Azerbaycan Gas Supply Company arasındaki 12 Mart 2001 tarihli Doğalgaz Alım-Satım Anlaşması içerisinde diğer tüm doğalgaz alım-satım anlaşmalarında olduğu gibi fiyat revizyonuna ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi. Dünyadaki doğalgaz fiyatlarında yaşanan artışların, Türkiye ve Azerbaycan'ı fiyat revizyonu yapmaya yönelttiği kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Nitekim Azerbaycan, 2001 yılında belirlenen fiyatın, artık piyasa şartlarını yansıtmadığını gerekçe göstererek, müzakere talep etmiş, yürütülen fiyat müzakerelerinden sonuç alınmış, 'Şahdeniz Faz 1' doğalgaz fiyatında piyasa şartlarına uygun bir değişikliğe gidilmiştir. Azerbaycan 'Faz-1 Anlaşması' kapsamında BOTAŞ'ın yeniden ihraç hakkı mevcut olup bu konuya ilişkin anlaşmada bir değişiklik yapılmamıştır. Yeniden ihraç hakkının al ya da öde yükümlülüğüne bir etkisi bulunmamaktadır."

AYDIN DOĞAN'IN SÖZCÜSÜ OLDU

NABUCCO ÇÖPE ATILMADI

Açıklamada, Nabucco ve TANAP projeleri hakkındaki iddialara da değinildi. Nabucco Projesi tarafından sunulan teklifin, Şahdeniz Konsorsiyumu tarafından ticari olarak uygun bulunmadığı belirtilen açıklamada, Türkiye ile Azerbaycan'ın TANAP boru hattının inşası için de anlaşmış olmasının önemine işaret edildi. Bakanlık açıklamasında, "Güney Akım Projesi bağlamında verilen Türkiye'nin Karadeniz'deki Münhasır Ekonomik Bölgesinden geçiş izninin Nabucco, TANAP ya da TAP projeleri ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı açıkça görülmektedir. Bu nedenle, Rusya'ya Karadeniz'den geçiş hakkı verilmesinin 'Nabucco'yu çöpe attığı savı' gerçeği yansıtmamaktadır. Gaz taşıma anlaşmaları ile birlikte Azerbaycan ile ülkemiz arasında doğalgaz alanında işbirliğini öngören başka anlaşmalar da imzalanmıştır. Bu anlaşmalar sayesinde BOTAŞ'ın TANAP'taki hissesi yüzde 20'den 30'a çıkarılmış, ayrıca TPAO'nun Şahdeniz Sahası ve Güney Kafkasya Boru Hattı'ndaki hissesi yüzde 9'dan yüzde 19'a çıkarılmıştır. Böylelikle ülkemizin devlet şirketlerinin 'üretim-taşıma-pazarlama' zincirindeki tüm halkalarda söz sahibi olması sağlanmıştır" denildi.


REKLAM ALAMADI İFTİRALARA SARILDI

MEVZUATA GÖRE LİSANS

Rus doğalgaz ve petrolü ile Kürt petrollerinin taşınmasının ihalesiz olarak Power- Trans şirketine verildiği iddialarına da yer verilen açıklamada, "Esas itibarıyla bölge ile enerji ticareti (petrol, petrol ürünü, doğalgaz, elektrik) yapmak isteyen firmalarımızın Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nde kontrata bağlanmış başvurularına istinaden, ilgili kamu-kurum ve kuruluşlarımızca 'mer'i mevzuat' çerçevesinde gerekli lisans ve izinler verilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu. Açıklamada şunlar kaydedildi: "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uluslararası ticarete ve Türk mevzuatına uygun şekilde Power- Trans şirketinin başvurusu değerlendirilerek ve 'mer'i dış ticaret ve gümrük mevzuatımız çerçevesinde', firmanın yerine getirmesi gereken tüm yükümlülükleri tamamıyla yerine getirilmesi kaydıyla faaliyetlerine izin verilmiştir. Bir hukuk devleti olarak hükümetimizin gayri yasal ve gayri ahlaki olarak hiçbir kişi, firma veya kuruma imtiyaz sağlaması söz konusu değildir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiçbir firmaya imtiyaz tanınmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN