Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus turistlere yasağı kalktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanlığı Sarayı Kremlin’den yapılan açıklamada, Rus turistlere yönelik kısıtlamasının kaldırılacağı ifade edildi.

Giriş Tarihi: 29.6.2016 14:21 Güncelleme Tarihi: 29.6.2016 17:03
Rus turistlere turizm yasağı kalktı!

TURİZM YASAĞI KALKTI!

İki lider arasındaki görüşme, uçak krizinin ardından ilk olma özelliği taşıyor. Kremlin'den yapılan açıklamada iki liderin görüşmesinde teröre karşı daha yakın bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunun altı çizildi.

Putin'in ticari ilişkileri başlatma talimatı verdiği, ve Putin, Rus turistlere yasağını kaldıracak belirtildi.

MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLAYACAK

Kremlin açıklamasına göre Putin, Kabine'ye ile ticari ve ekonomik alanda ikili işbirliklerinin yeniden tesis edimmesi için müzakerelere başlama talimatı verdi.

Kremlin açıklamasında Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlarının 1 Temmuz'da Sochi'de bir araya gelecekleri de belirtildi.

Rus turistlere turizm yasağı kalktı!

TURİZMDE 'RUS' BAYRAMI!

Konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı verilere bakıldığında, bu yılın ilk 5 aylık döneminde Rusya'dan Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısının 2015'in aynı dönemine göre yüzde 82,7 düştüğünü, geçen yılın ilk 5 ayında 801 bin 915 kişi olan Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının bu yılın aynı döneminde 138 bin 181'e gerilediğini bildirdi.

Türkiye ile Rusya arasında son yıllarda ciddi bir gelişim gösteren ikili ilişkilerin özellikle sektöründe de kendisini gösterdiğini ifade eden Ulusoy, şunları kaydetti:

"2014 yılında 4,5 milyon Rus turisti ağırlamış, 2015 yılında ise Rusya'daki genel ekonomik sorunlardan kaynaklı olarak düşüş yaşansa da 3,6 milyon Rus turist sayısına ulaşmıştık. 2015 yılının son döneminde gerçekleşen uçak krizinin ardından Rusya'nın attığı ilk adımlar da turist akışını kesmeye yönelik oldu. Charter uçuşlar askıya alınırken Türkiye'ye yönelik tur paketi satışlarına yasaklama getirildi. Son günlerde iki ülke arasında verilen sıcak mesajlar ve ilişkilerin normalleşmeye başlayacağına dair beklentilerin artması en çok turizm sektöründe umut uyandırdı. Zira ikili ilişkilerdeki bozulmanın en çok etki ettiği sektör turizm olmuştu. İlişkilerin düzelmesi turizm sektörüne çok olumlu bir katkı yapacaktır."

'ASIL TOPARLANMANIN 2017 YILINDA YAŞANMASI BEKLENEBİLİR'

Başaran Ulusoy, Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesinin turizme pozitif yönde etki edeceğine işaret ederek, "Türk turizmciler, hızlı reaksiyon verebilen esnek iş modeline sahip. İlişkilerin olumlu seyretmesi durumunda her iki pazarda asıl toparlanmanın 2017 yılında yaşanması beklenebilir." dedi.

Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı yılın ilk 5 ayına ait verilere göre Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 22,93'e gerilediğini hatırlatarak, 2015'in ocak-mayıs döneminde 10 milyon 771 bin 645 kişi olan gelen yabancı ziyaretçi sayısının, bu yılın aynı döneminde 8 milyon 301 bin 933'e düştüğünü bildirdi.

İki ülke ile ilişkilerin olumlu seyretmesi durumunda yılın ikinci yarısında kısmi bir toparlanmadan bahsedilebileceğini ifade eden Ulusoy, "Ancak toparlanmadan kastımız artıya geçmek şeklinde değil, daha ziyade turist sayısındaki düşüşün azalması şeklindedir." dedi.

ERDOĞAN İLE PUTİN GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus turistlere turizm yasağı kalktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN