'' 'e geliyor

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan 'Çanakkale'den Anadolu'ya Gezici Eskişehir'de de açılacak.

Giriş Tarihi: 13.12.2013 17:24
Gelibolu Yarımadası ve Çanakkale bölgesinin en çok ziyaret edilen müzesi konumundaki , Valiliği ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ile Büyülü Sahne Organizasyon işbirliğiyle 'Çanakkale'den Anadolu'ya' adlı proje kapsamında gerçekleştirilecek. 16-22 Aralık 2013 tarihleri arasında Eti Arkeoloji Müzesi'nde açık kalacak olan müzede Çanakkale Savaşları'na ait toplam 4 bin parça savaş malzemesi sergilenecek. Çanakkale Savaşları'nı canlandıran gerçek ebatta kıyafet ve silahlarla donatılmış askerlerin de bulunacağı müzede temsili şehitlik ve hastane çadırı da kurulacak. Film gösterileri ve konferansın da olacağı etkinlik kapsamında müzede 'Dur Yolcu' askeri, Seyit Onbaşı heykelleri de bulunacak.

Yapılan açıklamaya göre, Çanakkale şehitliklerine gidemeyen ve gitme imk'nı olmayan öğrenci ve vatandaşlara yönelik düzenlenen geçici müzede, milli birlik ve beraberliğin temeli olan Çanakkale ruhunu yaşatmak ve yeni nesillere anlatılması amaçlanıyor. 4 yılda 100'den fazla il ve ilçede 5 milyon kişiye ulaşan müzenin vatandaşlar tarafından ücretsiz gezebileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çanakkale 1915 savaş malzemeleri müzesi' Eskişehir'e geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN