>

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)

 • 1
 • 26
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)

Günün öne çıkan ekonomi haberlerini sabah.com.tr okuyucuları için derledik

İŞTE O HABERLER

 • 2
 • 26
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 10,50'den yüzde 10'a indirdi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 10,50'den yüzde 10'a indirdi.

TCMB, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,50'de, gecelik borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25'te sabit tuttu.

 • 3
 • 26
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)

Merkez Bankası'nin faiz kararına hükümetten ilk açıklama

BAKAN ELİTAŞ: PİYASA BEKLENTİLERİNE UYGUN OLABİLİR AMA BENİM HEYECANIMI TETİKLEMEDİ

Merkez Bankası'nın faiz kararıyla ilgili bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş şöyle konuştu:

Piyasa beklentilerine yakın bir oran gerçekleşti. Beni heyecanlandırıcı bir indirim olduğu kanaatinde değilim. Yatırımcının yatırım yapma zevkini tetikleyecek bir rakama inmesi gerekiyor. İnşallah yeni başkan ve arkadtaşlarıyla birlikte bu süreçte yapacak ve inşallah Türkiye'de yatırım yapma iştahını tetikleyecek bir karar alacaklarını umuyorum. Piyasa beklentilerine yakın oldu ama benim heyecanımı tetikleyecek ve yatarım iştahını tetikliyecek şey gerçekleşmedi.

 • 4
 • 26
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)

İTO Başkanı Çağlar: "TCMB reel sektöre nefes verdi"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Merkez Bankası'nın faiz koridoru üst bandındaki 50 puanlık indirim için, "TCMB reel sektöre nefes verdi, şimdi sıra bankalarda. Bu indirimin işletmelerin ve KOBİ'lerin banka kredi borçları ile yatırım ve ihtiyaç kredisi oranlarına yansımasını umuyoruz" dedi.

Murat Çetinkaya başkanlığındaki ilk TCMB Para Politikası Kurulu'nda ortak aklın kazandığını belirten Çağlar, "Yeni başlangıçlar her zaman umut vericidir. Seri faiz indirimleriyle bu sürecin devam etmesini diliyoruz" diye konuştu.

'YAPISAL REFORMLAR DEVREYE GİRMELİ'

Çağlar, ekonomide dinamikleri sürdürülebilir kılmak için faiz indirimlerinin yapısal reform ve tedbirlerle birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İbrahim Çağlar, şunları söyledi: "Enflasyon beklentisi geriliyor, kur aşağı yukarı oturdu, FED'in yıl içinde dört adet faiz artırım konusu gündemden uzaklaştı. Faiz indirimini tamamlayacak şekilde reel sektörü hızlandıracak, tüketicinin alım gücünü artıracak reformlar bir an önce devreye girmeli."

 • 5
 • 26
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)

Merkez Bankasının kararından sonra dolardaki son durum

Yeni Başkan Murat Çetinkaya liderliğinde ilk kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını verdi
Merkez Bankası, Murat Çetinkaya başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim yaparak yüzde 10'a düşürdü.

Karar sonrası dolar sert düşerek 2.82 TL'nin altına indi.

EURO'DAKİ DURUM

Euro kuru ise 3,21'den 3,19'a geriledi. Saat 14.15 itibarıyla 3,1960'dan işlem görüyor. Faiz indirim kararının ardından tahvil faizi ise 9,26'dan 9,15'e indi.

 • 6
 • 26
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)

Beşiktaş'tan Sarıyer'e Üsküdar'dan Beykoz'a

Ustalık dönemini yaşadığını belirten Topbaş, İstanbul'a 8 yeni metro müjdesi verdi. Başkan, ayrıca Boğaz'ın altından yaya tüp geçidi yapılacağını söyledi
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne 2015 Yılı Faaliyet Raporu'nu sunan Başkan Kadir Topbaş, 'Ustalık Dönemim' dediği 3. döneminin önemli vizyon projelerini açıkladı. Ayazağa-İstinye Metrosu'nun proje aşamasının devam ettiğini, bu yatırımın da bu dönem başlayıp biteceğini anlatan Topbaş, her iki yakanın sahillerinde ciddi yoğunluğun yaşanması nedeniyle Beşiktaş-Sarıyer ve Üsküdar-Beykoz metrolarının proje ihalelerine de 1 ay içinde çıkılacağını açıkladı. Ataköy-İkitelli ve Bostancı- Dudullu metro hatları inşaatlarının devam ettiğini hatırlatan Topbaş, "Etiler'den fünikülerle Aşiyan sahiline iniyoruz. İstanbul gelecekte bin kilometre metroya doğru gidiyor" diye konuştu.

BOĞAZ'IN ALTINDAN YAYA YOLU
Başkan Topbaş; "Üsküdar ile Kabataş arasında bir yaya tüneli yapacağız. Üsküdar'da metrodan inen bir insan yüzeye çıkmadan yürüyen bantlarla Kabataş'taki metro istasyonuna gelebilecek" dedi. "Yatırımlarımızın büyük bir bölümünü ulaşıma ayırdık ve metroya öncelik verdik" diyen Topbaş; "Yenidoğan-Çekmeköy- Sultanbeyli 16,7 kilometre, Pendik-Kaynarca- Tuzla 11,6 kilometre, Bağcılar-Kirazlı-Halkalı 10 kilometre, Göztepe-Ataşehir-Ümraniye 13 kilometre, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı 10 kilometre, Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı 15 kilometre, Başakşehir-Kayaşehir 6,5 kilometre ve Mahmutbey-Esenyurt 17 kilometre olmak üzere toplam 100 kilometrelik 8 ayrı raylı sistemin hazırlıkları bitti. Bu hatlar bir ay içerisinde ihaleye çıkacak" diye konuştu.

 • 7
 • 26
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.04.2016)

Turizmde yerli müşteriye 2014 tarifesi

Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı seyahat ambargosu ve Avrupa pazarında yaşanan düşüş nedeniyle otellerde fiyatlar 2015, hatta 2014 yıllarındaki seviyeye geriledi. Erken rezervasyon indirimleriyle de birleşen bu fırsat, iç turizm hareketliliğini artırdı.
Yılda yaklaşık 4.5 milyon turistin geldiği Rusya'nın, uçak krizi sonrası uyguladığı seyahat ambargosu nedeniyle başta Antalya olmak üzere sahil kentlerinde ciddi kriz baş gösterdi. Rusya krizinin yanı sıra, terör olayları ve imaj sorunlarının da yaşandığı Avrupa pazarında rezervasyonlarda yüzde 40'ı bulan düşüşler yaşandı. Sektörde, bu yıl iç turizm büyük umut oluşturuyor.

Bu yıl iç turizm rezervasyonunda yüzde 30'luk artış yaşandığını belirten Yurt İçi Tur Müdürü Suat Özbek, en çok talep gören bölgelerin ise Antalya, Bodrum, Kemer, Didim olduğunu söyledi. Buralara yoğun satış yapıldığını anlatan Özbek, "Dış pazardan ortam itibariyle talep düşünce oteller yüzlerini iç pazara döndü ve fiyatlar neredeyse 2015, hatta 2014 fiyatları seviyesine geldi. Ulaşılabilir fiyatlar Türk misafirin ilgisini çekti ve şimdi yüzde 30 artışla karşı karşıyayız" dedi.

'TÜRKLER FIRSATI DEĞERLENDİRİYOR'

Erken rezervasyon ve kamp indirimleri de gerçekleşince Türk misafirlerin çok uygun seviyelerde alım yapabildiğini kaydeden Suat Özbek şöyle konuştu:

"Otelciler Rusya ve Avrupa boşluklarını doldurmak için makul fiyatlar verince Türk misafirler de bu fırsatları değerlendiriyor. 2015 yılı fiyatlarını bütün otellerde bulmak mümkün, birçok tesiste de 2014'e yakın rakamları bulmak mümkün. Kriz sektörün iki yıl öncesine gitmesine yol açtı. Maliyetler 2016 ama fiyatlar 2014 diyebiliriz."

EĞLENCELER TÜRKLERE GÖRE REVİZE EDİLDİ

Sektör temsilcilerinden Mehmet Kamçı da konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı: "Avrupalı turist için erken rezervasyon satışında ciddi gerileme var. Son dakika satışları ile biraz toparlanacaktır ama sonucu kestirmek şu an için güç. Oteller doluluklarla ilgili riskleri önceden tespit ederek bu yıl fiyatlarında herhangi bir artışa gitmedi ve daha fazla odayı iç pazar misafirlerine ayırmaya çok önceden başladı. Planlarını ve bütçelerini yaparken bu gelişmeleri de dikkate alarak gerekli düzenlemeleri yaptılar. Pek çok otel konseptini ve eğlence modellerini Türk misafirin taleplerine göre revize etti."

ANTALYA OTELLERİ REVAÇTA

Uzun süreli konaklamalarda '7 gece kal, 6 gece öde', 'Ücretsiz uçak ve havalimanı transferleri' gibi kampanyaların bu yıl alışılagelenin ötesinde müşteriye sunulduğunu aktaran Mehmet Kamçı, şöyle konuştu:

"Özellikle erken rezervasyon fiyatları ile birleşen kampanyaların da etkisiyle şu ana kadar gerçekleşen satışlarda geçen yıla göre önemli bir artış mevcut. Her sezon öncesi olduğu gibi bu yıl da erken rezervasyon fırsatlarının son dönemleri olan nisan, mayıs aylarında satış hacminin geçen yılların üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Şu an satışlarımızdaki yüzde 17 olan artış oranının haziran ayına geldiğimizde yüzde 25'in üzerine çıkmasını hedefliyoruz. Bu yıl fiyat avantajlarının ve oteller arası rekabetin daha fazla hissedildiği Antalya otelleri geçen yıllara göre çok daha revaçta. Fakat her daim özel müşterisi olan Ege'nin önemli turizm beldelerinde Bodrum, Marmaris ve Çeşme de geçen yılların gerisinde değil."

BİZE ULAŞIN