Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört bir yanımızı saran neferleri

Kimi engelli hayvanlar için yürüteçler, protezler yapıyor; kimileri ise kronik hastalığı olan çocukları mutlu etmenin yollarını arıyor. Kitap satarak elde ettikleri gelirle hayvanlara yardım eden de var, kendini kız çocuklarının eğitimine adayan da... Ülkenin dört bir yanında ilham veren ve saçan o kadar insan var ki, onların öyküleri adeta hepimize "Bir umut var" dedirtiyor.

Dört bir yanımızı saran iyilik neferleri

Dört bir yanımızı saran neferleri...

Dört bir yanımızı saran iyilik neferleri

Yaralı hayvanlar için protezler yapan Hasan Kızıl, annesi ile eski oyuncakları tamir edip ihtiyaç sahibi çocuklara gönderen Muammer Kavazoğlu, tek amacı kronik hastalığı olan çocukları mutlu etmek olan Leyla'dan Sonra ekibi, köy okullarına yardım eden Bir Tebessüm İçin Derneği, kız çocuklarının eğitimine kendini adayan Iğdırlı Mehtap Öğretmen ve kitap satarak hayvanlara yardım eden Koala Kitap girişimi... İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin insanlığa umut veren hikayelerinin paylaşılması ve gizli kahramanların ilham kaynağı olması için seçtikleri ilk 10 hikayede bu isimler var. Biz de bu gizli kahramanların öyküleri daha yüksek sesle anlatılsın dedik. Nasıl bir motivasyonla yola çıktılar, ne gibi farkındalıklar yarattılar hepsini konuştuk, hem de hikayelerine daha yakından tanık olduk...

Dört bir yanımızı saran iyilik neferleri

HEDEF 1 MİLYON ÇOCUĞU MUTLU ETMEK

Muammer Kavazoğlu, 36 yaşında ve Bursa Orhangazi'de yaşıyor. İki yıl önce bir çöp konteynırın yanında bulduğu oyuncak bebek ile bir hareketinin ilk adımını atıyor. Önceleri emlakçılıkla uğraşan Kavazoğlu, sonra bu işi bırakıp kendini tamamen eski oyuncakları tamir edip ihtiyaç sahibi çocuklarla buluşturmaya adıyor.

Dört bir yanımızı saran iyilik neferleri

Üstelik yanına annesi Şükrüye Hanım'ı da alarak... Anne-oğul ülkenin birçok yerinden gönderilen eski oyuncakları tamir ediyor, oyuncak bebeklerin elbiselerini yıkayıp, saçlarını tarıyor ve çocuklarla buluşturuluyor. "İlk başta civardaki okullarda zor durumdaki çocukları kendimiz buluyorduk. Daha sonra ise kurumlarla dirsek temasına geçmeye başladık" diyor Muammer Bey.

Dört bir yanımızı saran iyilik neferleri

Şimdiye kadar 4 bin 500 oyuncak tamir edip çocuklara gönderen Muammer Bey ve annesinin en büyük hedefi ise 1 milyon çocuğu oyuncakla buluşturmak. İki kişilik yorucu operasyonu da şöyle anlatıyor Kavazoğlu: "Annemle gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bazıları bize 'Bu kadar hırpalamayın kendinizi' dese de biz bunu severek yapıyoruz. Bu işten herhangi bir gelirimiz yok. Ama bir çocuğun yüzündeki gülümsemeyi gördüğünüz an isteseniz de bu işi yapmaktan zaten vazgeçemezsiniz."

Dört bir yanımızı saran iyilik neferleri

KİTAP KOALA

Kitap al hayvanlara sahip çık

Umut Kısa'nın küçükken bir hayali var, o da "Bir hayvan ambulansı olsun ve yaralananları tedavi etsin." Bu işin sponsorluklarla, bağışlarla istikrarlı bir şekilde sürdürülebileceğini düşünmüyor. Bu yüzden farklı bir model üzerine düşünmeye başlıyor ve yanında 20 arkadaşıyla Koala Kitap girişimini başlatıyor. Koala Kitap bir e-ticaret sitesi. Ziyaretçilerine kitap satmayı amaçlıyor sadece ve onlardan herhangi bir bağış vesaire istemiyor.

Dört bir yanımızı saran iyilik neferleri

Umut Kaya ve arkadaşları "Eğer sokakta acı çeken hayvanların acılarını dindirmek istiyorsanız normalde satın almak istediğiniz kitapları kitapkoala.com'dan alın. Hem kitap okumuş hem de planladığımız sistemi kurmamıza yardımcı olmuş olursunuz" diyerek girişimi özetliyorlar. Hatta bu noktada bir şeyin altını çiziyorlar: "Unutmayın kötü olan ticaret değil, kötü olan ticaretin kimin çıkarlarına hizmet ettiğidir. Kısacası aynı 'ticaret' birçok hayvanın acısının dinmesini de sağlayabilir."

BİZE ULAŞIN