Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böbreklere iyi gelen bitkiler

Böbrekler vücuttan zararlı atıkların çıkarılmasını sağlayan, hormon salgılaması yapan, kan basıncını düzenleyen, asit baz dengesini düzenleyen vücudumuzdaki en önemli organlardan birisidir. Bunların yanında kan ve idrar yolu içerisindeki zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan organımızdır. Dış etkenlerden çok kolay etkilenen böbrekler vücut sağlığı için oldukça önemli olduğundan böbrek sağlığına dikkat etmek gerekir. Zehirleyici etkisi bulunan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak vücudu temizleyen böbrekler üriner sistemin en önemli parçasıdır. Sodyum ve potasyumun aşırı derecede tüketimi böbrek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu da çeşitli böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir. Böbrek rahatsızlığı olanlarda; kusma, mide bulantısı, iştah kaybı, ani kilo kayıpları, kaşıntı, kanamaların uzun sürmesi, ödem ve idrar üretiminin azalması gibi durumlar belirti olarak görülebilir.

Böbreklere iyi gelen bitkiler

Hastalığın teşhisi için doktora başvurulduğunda yapılacak olan kan ve idrar testleri ile hastalığın teşhisi yapılabilir. Bu sürçten sonra uygun tedavi yöntemleri ile hastalık iyileştirilmeye çalışılır. Böbreklerin korunması için doğru beslenmek oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek hem böbrek hem de vücut sağlığı için önemlidir. Böbrek sağlığını korumak için böbreklere iyi gelen yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir.Bunların yanında ile de böbrek sağlığı korunabilir.

Böbreklere iyi gelen bitkiler

BÖBREKLERE İYİ GELEN BİTKİLER HANGİLERİDİR?

Böbreklere iyi gelen bitkiler

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini meyvesi, çiğ veya pişirilerek tüketilebilir. Ayrıca yaban mersini yapraklarından çay yapılabilir. Yapraklar ile yapılan bu çay idrar yolları için antiseptik özellik gösterir. Bu çayın idrar yolları üzerinde etkili olması için 3 haftadan fazla kullanılmaması ve kullanım sırasında çaya ara verilmesi gerekir.

Böbreklere iyi gelen bitkiler

ISIRGAN OTU

Böbrekler için oldukça faydalı olan bu bitki böbrek hastalarının dikkatli kullanması gereken bir bitkidir. İdrar problemlerinin çözümünde, gut hastalığı ve ödem söktürmede oldukça etkili olan bir bitkidir. Böbreklerin çalışma hızını arttır. Isırgan otu prostat büyümesini de önleyen oldukça etkili bitkiler arasında yerini alır. Çay ve tentür olarak tüketilebilen bir bitkidir.

Böbreklere iyi gelen bitkiler

KARAHİNDİBA

İçeriğinde A, B kompleks, demir, çinko, potasyum ve C vitamini ve mineralleri bulunan ve böbrekler iyi gelen bitkilerden birisidir. Böbrek rahatsızlıkları, mide bozulmaları ve deri hastalıkları tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca iştah açıcı özelliğinin yanı sıra safra kesesi ve karaciğerin işlevlerini yapmalarına destek olur. Böbreklerden su ve tuz atılımını sağlayarak böbrek sağlığını korur. Karahindiba kullanmadan önce ilaç kullananlar bu bitkiyi kullanmak için doktora danışmalıdır.

Böbreklere iyi gelen bitkiler

ADAÇAYI

Böbreklerin iyi çalışmasına yardımcı olan adaçayı; kan dolaşımını hızlandırır, sindirim sistemini düzenler, mide bulantılarını önler ve vücudu güçlendirir. Düzenli olarak yemeklerden sonra tüketilen bir fincan adaçayı böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelecektir.

BİZE ULAŞIN