Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2009'da Neler Konuştuk?

2009'da Neler Konuştuk?

2009'un son günlerini yaşadığımız şu günlerde; yılın aklımızda kalan olaylarını derledik. İşte karşınızda öne çıkan trendler, heyecan veren teknolojik gelişmeler ve merakla izlenen magazin olayları...

(COSMOPOLITAN/ÖZGE ZEKİ)

1- YILIN ÖNE ÇIKAN ORGANİZASYONLARI

Görkemli Davetler

Ekonomik krizin her sektörü küçülten etkisi, 2009 yılında eğlence hayatında ters yönde hissedildi. Bunun sebebi belki morallerin yüksek olmaması, belki de gece kulüplerinin gittikçe “aynı”laşmasıydı. Cemiyet hayatının ünlü simaları neredeyse her gece gösterişli davetlerde sosyalleşmeyi tercih ettiler. Bunlar arasında ilk aklımıza gelenler; Antalya’daki Mardan Palace’ın açılışı, Istanbul Fashion Days ve Fashionable Istanbul by Avea organizasyonlarıydı. Azeri kökenli milyarder işadamı Telman İsmailov tarafından Antalya’da 1.4 milyar Dolar’lık yatırımla 18 bin metrekarelik alanda inşa edilen Mardan Palace’ın açılışına dünyaca ünlü sanatçılar ve Hollywood yıldızları katıldı. Gecede kimler yoktu ki? Monica Bellucci, Paris Hilton, Mariah Carey, Seal, Richard Gere ve Sharon Stone gibi dünyaca ünlü yıldızlar sırf bu organizasyon için Antalya’ya geldiler. İstanbul Fashion Days ve Fashionable İstanbul by Avea da defileler sonrası düzenlenen partileriyle dikkatimizi çekti. Üç gün süren Fashionable Istanbul’da, Cavalli’den Vivienne Westwood’a, Gianfranco Ferre’den Ferragamo ve Missoni’ye kadar dünyanın ünlü tasarımcıları koleksiyonlarını sergilediler. Bruce Willis, Emma Hemming, Bar Refaeli, Lily Donaldson ve Jessica Stam bu organizasyon için İstanbul’daydılar. Bir diğer gösterişli parti de Didem Sarı ile Venge Restaurant’ın sahibi İzzet Antebi’nin Four Seasons Otel’de gerçekleşen düğünleri oldu. Düğünün en büyük sürprizi ise etrafı şampanya kadehleriyle süslü avizeden sarkan bir kızın konuklara şampanya sunmasıydı.

2- MODAYA YÖN VEREN DİZİ

Gossip Girl

Cecily von Ziegesar’ın Gossip Girl adlı kitabından uyarlanan aynı isimli dizi kısa sürede genç kızlar için bir trend rehberi olmayı başardı. Manhattan’ın zengin gençlerinin okul hayatlarını, aile, arkadaşlık ve aşk ilişkilerini konu alan dizinin sloganı “Onlar modayı değil, moda onları takip ediyor.” Oyuncuların giydikleri elbiseler, ayakkabılar ve takılar moda bloglarında anında işleniyor. Dizi yayınlandığından beri özellikle “Serena van der Woodsen” karakterini canlandıran Blake Lively ve “Blair Waldorf” karakterini canlandıran Leighten Meester birer stil ikonu olmayı başardılar.

3- 3G Teknolojisi

GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA

İletişim tarihinde bir milat olarak değerlendirilen üçüncü nesil (3G) teknolojisi 30 Temmuz’dan itibaren kullanılmaya başlandı. Bu teknoloji sayesinde cep telefonlarımız artık her şeyi yapabilecek süper cihazlar haline geldi. Özetle 3G, kullanıcılarına telefonda görüntülü görüşme ve üç kat daha hızlı internet bağlantısı imkanı veriyor. Genellikle görüntülü görüşme ile özdeşleştirilse de bu teknolojinin temelde sağladığı en büyük avantaj, veri transferinde getirdiği yüksek hız. Altyapı sorunları olduğu konuşulsa ve henüz tam olarak yaygınlaşmasa da 3G’nin bir devrim niteliği taşıdığı bir gerçek.

4- BİR DEVİR KAPANDI

Michael Jackson

Son yıllarda çocuk tacizi olmak üzere bir dizi olumsuz iddiayla gündeme gelen Michael Jackson hayata veda etti. Pop müziğin efsanevi şarkıcısı kariyeri boyunca 14 şarkıyı müzik listelerinde bir numaraya taşıdı, albümleri 750 milyondan fazla satıldı ve Jackson tam 13 kez Grammy ödülüne layık görüldü. Gerek satış rakamları, gerekse aldığı ödüllerle müzik dünyasında tüm zamanların en başarılı isimlerinden biri olarak tarihe ismini yazdıran Michael Jackson’ın çıkmaya hazırlandığı turnenin provaları ölümünden sonra Kenny Ortega tarafından beyazperdeye aktarıldı. This Is It adını taşıyan konserler dizisinin görüntülerinin yer aldığı belgesel film ilk gününde Amerika’da hasılat rekoru kırdı. Jackson’ın ölümü, özellikle bir nesil için sayfanın tamamen kapanması; hatta yaşlandıklarının kanıtı oldu.

5- CAZİBE MERKEZİ

Asmalımescit

Çok değil yaklaşık 10 yıl önce bu bölgede İstanbul’un sadece birkaç köklü meyhanesi bulunuyordu. Meyhane tutkunları bölgeye kadar yürümekten çekinmezdi. Ama genel olarak kalabalık Galatasaray Lisesi’nden sonra seyrelmeye başlar ve cadde Odakule’den sonra neredeyse ıssızlaşırdı. Şimdi ise İstanbul’un en ilgi çekici gece kulüpleri, lezzette en iddialı restoranları, kafeleri ve sanat galerileri bu bölgede toplandı; bölge en popüler yeme-içme ve eğlence semtlerinden biri haline geldi. Haliyle bu değişim kalabalıkları da Asmalımescit’e taşıdı. Sigara yasağı nedeniyle dışarıda oturulması da semtin ilgi çekmesine sebep oldu. Özellikle hafta sonlarında meyhanelerde, kafelerde rezervasyon yaptırmadan yer bulmak imkansız hale geldi. Bu gidişle Asmalımescit kışın da popülaritesini devam ettirecek gibi görünüyor. Bu nedenle işletme sahipleri tarafından sokak aralarına şimdiden etkili ısıtıcılar yerleştirildi bile.

6- EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN SANATÇI

Murat Dalkılıç

Murat Dalkılıç, Kasaba ve La Fontaine şarkılarıyla geçen yazın en iyi çıkış yapan isimlerinden biri olmayı başardı. İzmir doğumlu 27 yaşındaki şarkıcı özellikle La Fontaine parçasına çekilen seksi klibiyle genç kızların hayranlığını kazandı. Cosmo ekibi olarak biz de sanatçının yeni albümünü bekliyoruz.

SON DAKİKA