Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

‘Gözümün Bebeği’ adlı yeni albümüyle sevenlerinin karşısına çıkan Aşkın Nur Yengi, dinleyicinin kendisinden hep çok iyi işler beklediğini söylüyor: Hayatta benim de hata yapma lüksüm olmalı. Ama en küçük hatamda “Bu sana yakıştı mı?” diyorlar

Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

EYLEM BİLGİÇ / GÜNAYDIN

Türk Pop Müziği’nin iddialı seslerinden Aşkın Nur Yengi, üç yıl aradan sonra çıkardığı ‘Gözümün Bebeği’ adlı albümle dinleyiciye, aşkın güzelliğini yeniden hatırlatmayı amaçlıyor. Yengi ile yeni albümünü konuştuk...

Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

* Albümünüzün adı ‘Gözümün Bebeği’. Sizin gözünüzün bebeği kim peki?
Nazlı tabii ki. O şarkı zaten Nazlı’ya yazıldı. Sezen Abla (Aksu), “Bu şarkıyı kızın için yazdım, çünkü o senin gözünün bebeği” dediği andan itibaren yüreğimize bir ateş olarak düştü. ‘Ayrı Gayrı’ adlı şarkı da Nazlı’ya yazıldı. İki yıl önce Günay Çoban’la Serkan Özdoğan, “Nazlı için sana böyle bir hediye yaptık” dediler. 

* Albüm biraz Nazlı kokuyor yani...
İnsanın en kıymetlisi evladı ve ailesi olduğu için bu müziğine de, nefes alışına da, bakışına da yansıyor tabii...

Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

“ANCAK SEN OKUYABİLİRSİN” 

* Albümdeki ‘Yasak Elmam’ şarkısı da Sezen Aksu imzası taşıyor. O da hediye mi peki?
Evet, Sezen Abla’nın Haluk’la bana düğün hediyesi. Biz evlenirken, “Fırından daha yeni çıkmış bir şarkım var ve bu şarkıyı ancak senin gibi bir yorumcu okuyabilir” dedi bana. Çünkü entelektüel bir tarafı var o şarkının. Dolayısıyla benim için de mutluluk ve onur oldu bu şarkıyı okumak. 

* Sezen Aksu albümü beğendi mi?
Albüm bittiğinde, onayını almak için Sezen Abla’ya gittim. Albümde kendi şarkıları da var ama ‘Ayrı Gayrı’da gözleri doldu, çok hoşuna gitti. “Bu şarkıyı yabana atma” dedi bana. Günay’ın (Çoban) sözlerini çok beğendi.

Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

* Sezen Hanım’la aranızda büyük bir bağ var galiba...
Evet, öyle; aramızda büyük bir bağ, vefa ve sevgi var. Bizi ayırmaya çalışanlar oldu ama Sezen Abla her zaman, “Mithatcan’la sen, benim için çok başkasınız, siz benim gözümün bebeklerisiniz, ilk göz ağrımsınız, hiç kimse sizin yerinizi dolduramaz” der. 

* Bir önceki albümünüz üç yıl önce çıkmıştı. Bu arayı isteyerek mi verdiniz?
Bir kere şarkıları istediğim gibi oluşturamadım, gelen şarkıların çoğu birbirine benziyor, ağzıma yakışmıyordu. Albümü doldurmak için şarkı yapmak çok ahlaklı gelmiyor bana, çabuk tüketilen, fast food bir şeyler istemiyorum. Bir de Nilüfer’in ardından 15 sene sonra ilk kadın vokal olarak ben geldim müzik piyasasına. Dolayısıyla o sorumluluk, bayrak yarışı gibi içimde hep pır pır eden bir şey. Onu da eklediğim zaman, şarkı seçiminde de titiz ve dikkatli olduğum için süre biraz uzuyor.

Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

* Zaten albüm yapıp durayım gibi bir derdiniz de yok galiba, yanılıyor muyum?
Evet, bir-iki senede bir albüm yapayım gibi bir derdim yok benim. Çok uzun yıllardır bu işin içinde olduğum için böyle bir lüksüm var diye hissediyorum. Yani piyasaya bir adım kadar uzak, bir adım kadar yakın olma gibi bir lüksüm olduğunu düşünüyorum. Albüm yapmazsam piyasadan silinirim gibi bir endişem yok. Yorumcu olduğum için güzel şarkılarla her daim yüreklere dokunabileceğim duygusundaydım. Zaten dinleyiciyle beni kısa süreler değil, iyi şarkılar birleştirmeli.

Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

O DÖNEM HERKES ÂŞIKTI 

* Bu albüm bana, ilk albümünüz ‘Sevgiliye’nin duygusunu hissettirdi. Siz ne düşünüyorsunuz?
1990 yılında ilk albümüm ‘Sevgiliye’ çıktığında 19 yaşındaydım. Daha kendimi bilmezken o sorumluluk bana verildi ve aslında ben farkında olmadan çıtayı çok yukarıya koymuşum. Doğal olarak benden hep o beklendi ve bu benim şanssızlığım oldu. Çünkü benim de hata yapmak gibi bir lüksüm olmalı hayatta. Ama ufacık bir hatamda ‘Bu sana yakıştı mı?’ diye üstüme geldiler. Dolayısıyla ben de psikolojik olarak hep o albümdeki gibi şarkılar yapmak istedim.

Benim de hayatta hata yapma lüksüm olmalı

* O albümdeki şarkıların hepsi dillere düşmüştü ...
Ama atlamayalım; o albüm döneminde herkes âşıktı, o yüzden şarkılar çok seviliyordu. Şimdi insanların aşkları da fast food, aşk diye bir şey kalmadı. Artık kalmadığı için de biz yana yana aşkı anlatmaya ve ona tutunmaya gayret ediyoruz. Yani benim handikaplarım içinde bu da var.

BİZE ULAŞIN