Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu camide "cennet"ten parçalara dokunmak mümkün

İslam dininde kutsal sayılan, cennetten geldiğine inanılan ve ana parçası Kabe'de yer alan ''Hacer-ül Esved'' taşının 4 parçası, 'daki Sokullu Mehmet Paşa Camisi'nde yer alıyor.

Bu camide cennetten parçalara dokunmak mümkün

CENNETTEN PARÇALAR

Sanat tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu "İslam tarihinde Hacer-ül Esved taşının önemi inkar edilemez. Hacer-ül Esved taşı, hürmet görür ve mümkün olduğunca da Kabe'deki ziyaretlerde öpülmeye çalışılır. Hacer-ül Esved'in Resulullah Efendimiz tarafından öpülüp, saygı gösterildiği Hz. Ömer tarafından İslam tarihçesine intikal ettirilmiştir. Kabe'deki revakların inşası sırasında Hacer-ül Esved taşı da bir altın tombak içerisinde koruma altına alınırken bazı parçalar ortaya çıkıyor. O parçaların bir kısmı 'a getiriliyor ve Mimar Sinan tarafından Sokullu Camisi'nde kullanılıyor. Taşın bir diğer parçası da bugün Kanuni Sultan Süleyman türbesinde bulunuyor" açıklamasını yaptı.

Bu camide cennetten parçalara dokunmak mümkün

Osmanlı Devleti döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından 'a getirildiği bilinen Hacer-ül Esved taşından kopan 4 parça, Mimar Sinan tarafından Kadırga semtinde bulunan, dönemin sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa adına yaptırılan Sokullu Mehmet Paşa Camisi'ne konuldu.

Bu camide cennetten parçalara dokunmak mümkün

Altın çerçeve ile kaplanan parçalar, caminin giriş kapısı üzerindeki mermer taşların ortasında, mihrabın üst kısmında, minbere giriş kapısının üzerinde ve minber kubbesinin altında yer alıyor.

Bu camide cennetten parçalara dokunmak mümkün

​Hacer-ül Esved'in Türkiye'deki en büyük parçası ise Süleymaniye Külliyesi içindeki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nin giriş kapısının üzerindeki saçağın altında, diğeri ise Edirne Eski 'de bulunuyor.

Bu camide cennetten parçalara dokunmak mümkün

Hac ya da umreye gidenlerin en büyük arzusu olan Hacer-ül Esved'e dokunmak, 'daki Sokullu Mehmet Paşa Camisi ile Süleymaniye Külliyesi içerisinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Türbesi ve Edirne'deki Eski 'de mümkün oluyor.

Bu camide cennetten parçalara dokunmak mümkün

"TARİHİ ÖĞRENMEYE TEŞVİK ETME ARACI OLARAK GÖREBİLİRİZ"

Sanat tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam'da kutsallık atfedilen tek metanın Hacer-ül Esved taşı olduğunu, Hz. Muhammed'in de bu taşa hürmet ettiğini söyledi.

Bu camide cennetten parçalara dokunmak mümkün

Hacer-ül Esved'in cennetten Adem Peygamber'e hediye gelen ve Hz. Muhammed'in ilk hakemlik uygulamasını gerçekleştirdiği olayın da merkezinde Hacer-ül Esved'in bulunduğunu aktaran Göncüoğlu, şöyle devam etti:

"İslam tarihinde Hacer-ül Esved taşının önemi inkar edilemez. Hacer-ül Esved taşı hürmet görür ve mümkün olduğunca da Kabe'deki ziyaretlerde öpülmeye çalışılır. Hacer-ül Esved'in Resulullah Efendimiz tarafından öpülüp, saygı gösterildiği Hz. Ömer tarafından İslam tarihçesine intikal ettirilmiştir.

BİZE ULAŞIN