Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyanet Kurban Bayramı tarihi: başlıyor, bayrama kaç gün kaldı? 2020

İslam alemi tarafından heyecanla beklenen dini takvimlerden bir tanesi olan Kurban Bayramı'na kısa bir süre kaldı. Diyanet İşleri Bakanlığı, resmi sitesinden yayımlandığı 2020 dini günler takvimi doğrultusunda Kurban Bayramı tarihi biliniyor. Bayram ne zaman sorusu Diyanet takvimi ile yanıt bulurken iş stresinden uzaklaşıp tatil yapmak isteyenler "Bayram tatili kaç gün?" sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki, 2020 ve hangi gün? Kurban Bayram ne zaman kutlanacak?

Diyanet Kurban Bayramı tarihi: Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, bayrama kaç gün kaldı? 2020

Corona virüsü salgını sebebiyle Ramazan Bayramı'nı evinde geçiren vatandaşlar için bu bayram farklı bir önem taşıyor. Kurban Bayramı tarihi için geri sayım sürerken Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde yer alan dini günler takvimi doğrultusunda tatil planını şekillendirmek isteyenler "Bayram tatili kaç gün?" sorusuna yanıt arıyor. ve hangi gün kutlanacak?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN VE HANGİ GÜN?

Kurban Bayramı'nın 1.2.3 ve 4. günü tarihleri şu günlerde fazlasıyla araştırılıyor. Resmi tatilleri fırsat bilerek tatillerini bugünlere göre ayarlayacak olanlar bayram günleri takvimine aşağıdan ulaşabilecekler.

2020 KURBAN BAYRAM NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yayınlanan bayram günleri takvimi şöyle;

Diyanet Kurban Bayramı tarihi: Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, bayrama kaç gün kaldı? 2020

Arefe Günü: 30 Temmuz 2020 tarihine denk geliyor.

1. Gün: 31 Temmuz Cuma

2. Gün: 1 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı 3. Gün: 2 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı 4. Gün: 3 Ağustos Pazartesi

Diyanet Kurban Bayramı tarihi: Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, bayrama kaç gün kaldı? 2020

KURBAN NE ZAMANA KADAR KESİLİR?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir (Şirbînî, Muğni'l-muhtâc, IV, 383; İbn Rüşd, Bidâye, I, 436).

Diyanet Kurban Bayramı tarihi: Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, bayrama kaç gün kaldı? 2020

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kurban keserken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

SON DAKİKA