Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde yapımının püf noktaları!

Hem olarak hem de ihtiyaçtan evimizde bulundurduğumuz mumları, kendiniz yapmaya ne dersiniz? akşamların vazgeçilmezi,dekorasyonda göz dolduran mumları düşük maliyetlerle kolaylıkla hazırlayabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Peki, evde nasıl yapılır?

Evde mum yapımının püf noktaları!

Malzemeler:
100 gr stearin (hobi malzemeleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz)

1 kilogram parafin (aktardan temin edebilirsiniz)

Renklendirici (pastel boya veya boyası)

Saf pamuklu ip ya da mum fitili-Çiçek esansı

Evde mum yapımının püf noktaları!

Evde mum nasıl yapılır?
Katı halde bulunan parafini bir kabın içinde kısık ateşte eritin. Bu işlemi yaparken kullandığınız kabın eski olmasına dikkat edin. İçine stearini ekleyin. Sıvı hale gelene kadar karıştırın, içine renklendirici olarak boyasını ilave edin. Renklendirici ile birlikte çiçek esansını da eklemeyi unutmayın. Çünkü çiçek esansı mumu yaktığınızda harika bir koku yaymasına neden olacaktır.

Evde mum yapımının püf noktaları!

Renklendirici ile birlikte çiçek esansını da eklemeyi unutmayın. Çünkü çiçek esansı mumu yaktığınızda harika bir koku yaymasına neden olacaktır.

Evde mum yapımının püf noktaları!

Nasıl aktarılmalıdır?
Bu hazırladığınız mumu cam veya seramik şişeye hatta farklı bir tarz yaratmak isterseniz; ceviz kabuğunun ya da portakal kabuğunun içine dökebilirsiniz. Ya da değişik kaplarla da farklı şekilleri hazırlayabilirsiniz. Silikon kaplar bu anlamda çok işinize yarayabilir.

Evde mum yapımının püf noktaları!

için hazır olan sıvıyı eklemeden önce saf pamuklu ipi ya da mum fitilini dökeceğiniz kabın içine yerleştirin. Hemen elde ettiğiniz sıvıyı kabın içine dökün. Biraz oda sıcaklığında beklettikten sonra donması için buzdolabına koyun. Donma işlemi tamamlandıktan sonra mumunuz hazır olacaktır.

Evde mum yapımının püf noktaları!
BİZE ULAŞIN