Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde bakmanın püf noktaları

Gözünüzü üstünden ayırdığınız tek bir günde bile çiçeğini döküp boş bir çubuğa dönüşebilen orkidelerin bakımıyla ilgili tüm bilmeniz gerekenleri ve evde bakmanın püf noktalarını paylaştık.

Evde orkide bakmanın püf noktaları

Şeffaf saksı seçin ve ışığa dikkat edin
Öncelikle orkidelere uygun, köklerinin de ışık alabileceği şeffaf bir saksı seçilmelidir böylelikler orkideler daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşar ve daha canlı bir görünüm kazanırlar. Işık alımı önemlidir ve orkidenin yaprakları çimen yeşili tonlarında olmalıdır. Eğer çok koyu yeşilse yetersiz ışık aldığının göstergesidir. bakımında doğru ışık da önemli bir unsurdur.

Evde orkide bakmanın püf noktaları

Haftada iki defa sulayın
Orkideler haftada iki defa sulanmalıdır. Temiz, oda sıcaklığında ve bir su bardağı ölçüsündeki su, için idealdir. Yine haftada bir veya iki kez orkidenin yapraklarına su püskürtmek de çiçeğin nem ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Sulama için saf su kaynağı tercih edilmelidir.

Evde orkide bakmanın püf noktaları

Nem miktarı olan mekanda yaşatın
Orkideler çok düşük neme maruz kaldığında çiçeklerden su kaybetmemek için kendini korumaya alır ve çiçek üretmezler bu nedenle orkideler %40-%70 arası nem miktarı olan mekanlarda yaşatılmalıdır.

Evde orkide bakmanın püf noktaları

Çiçekleri sarı veya kahverengiyse...
Orkidenin çiçekleri döküldükten sonra yeniden çiçeklenmesi için budanması gerekir. Eğer çiçek sapı sarı veya kahverengiye dönüşmüşse kurumuş demektir. Orkidenin yeniden çiçek sapı üretmesi biraz zaman alacaktır.

Evde orkide bakmanın püf noktaları

Gece-gündüz sıcaklıkları dengede olmalıdır
Orkideler doğal yaşam ortamlarında 8-10 C derecelik gece gündüz sıcaklık farkında yaşarlar bu nedenle orkidenin bulunacağı ortamda gece ve gündüz sıcaklıkları dengeli olmalıdır.

BİZE ULAŞIN