Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nehri 3 ülkeye hayat veriyor

Murat ve Karasu nehirlerinin birleşmesiyle oluşan, 'nun en uzun akarsuyu , 'nin yanı sıra ve 'a da hayat veriyor.

Fırat Nehri 3 ülkeye hayat veriyor

Ortadoğu'nun en uzun akarsuyu olan Fırat Nehri, geçtiği Türkiye, Suriye ve Irak'taki kentlere hayat veriyor.

Nehri, yaşam alanı olarak tarih boyunca sürekli "su kenarı" arayan insanoğlunu adeta ihya ediyor. Yaşam kaynağı olan Fırat, çok sayıda yüksek dağ, ova ve vadileri yararak sırasıyla Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa illerindeki verimli toprakları suyla buluşturuyor.

Fırat Nehri 3 ülkeye hayat veriyor

CUMHURİYET TARİHİNİ EN BÜYÜK PROJESİ: GAP

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi konumunda olan GAP sayesinde sağlanan imkanlarla Nehri, en çok katkıyı ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illere veriyor.

Fırat Nehri 3 ülkeye hayat veriyor

ORTADOĞU'NUN EN BÜYÜK AKARSUYU: FIRAT NEHRİ

Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman illerinin coğrafi sınırını da belirleyen Nehri üzerinde Atatürk, Keban, Karakaya, Birecik ve Karkamış barajları bulunuyor. Yaklaşık 2 bin 800 kilometreyle 'nun en uzun akarsuyu olan Fırat Nehri, maddi ve manevi öneminin yanı sıra geçtiği bölgeleri sosyal ve kültürel açıdan da etkiliyor.

Fırat Nehri 3 ülkeye hayat veriyor

FIRAT VE DİCLE İSİMLERİ

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde birçok erkeğe çocuğa "" adı verilirken kız çocuklarına bölgenin bir diğer nehri olan "Dicle" ismi konuluyor. Nehir, aynı zamanda türkülere, romanlara ve şiirlere de konu oluyor. Şanlıurfa'dan 'ye geçen Fırat Nehri, daha sonra ulaştığı 'ta yine kendisine paralel akan Dicle Nehri ile "Şattül Arap" denilen bölgede buluştuktan kısa bir süre sonra ise Basra Körfezi'ne dökülüyor.

Fırat Nehri 3 ülkeye hayat veriyor

"FIRAT HIRÇIN, DİCLE SAKİN"

Harran Üniversitesi (HRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkanı Doç. Dr. Sedat Benek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkbahar döneminde Nehri'nin debisinin yağışların etkisiyle yükseldiğini bildirdi. Fırat Nehrinin çok uzun bir yolculuğunun bulunduğunu belirten Benek, mitolojide Fırat Nehri ile Dicle Nehri arasında bir aşktan da bahsedildiğini dile getirdi.

Fırat Nehri 3 ülkeye hayat veriyor

Benek, nehirlerin geçtiği bölgelerde insan hayatına doğrudan etkide bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sosyal açıdan baktığımızda Nehrinin yakın çevresindeki illerde birçok erkeğe Fırat isminin olduğunu görürüz. Diğer tarafta da Dicle'de kız ismini görürüz. Nedeni ise Fırat, haşindir çok zor coğrafyaları yararak akar, Dicle ise kıvrımlar çizerek daha sakin akmasından dolayı bir anaya ve kadına benzetilir. Fırat ise erkeğe benzetilir. İşte toplam uzunluğuna baktığımız zaman yaklaşık 2 bin 800 kilometre 'nun en uzun nehri ve en geniş havzasına sahip akarsuyu konumundadır. Yaklaşık olarak 15 ili besler, bu illerin 8'i 'de 3'ü 'de, 4'ü de 'ta bulunuyor."

Fırat Nehri 3 ülkeye hayat veriyor
BİZE ULAŞIN