Türkiye'nin en iyi haber sitesi

22 Nisan 'ne farkındalık yaratmak için 'da yer verdi! Dünya günü nedir, neden kutlanır ve nasıl ortaya çıktı?

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru , 22 Nisan 'ne özel tasarladığı 'da yer verdi. Bu gibi özel günlerde ana sayfasını renkli tasarımlarla değiştiren Google'ın Dünya Günü için hazırladığı tasarımda, renkli animasyonlu arı oyunu yer aldı. Her yıl çeşitli konferans ve etkinliklerle kutlanan Dünya Günü, ilk olarak 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferası'nda ortaya çıkmıştır. 22 Nisan tarihinde bu yıl 50. yıl dönümü kutlanan bu önemli günün amacı, doğanın güzelliklerine kucak açmak ve gezegenin karşı karşıya olduğu çevresel tehditlere dikkat çekerek farkındalık oluşturmaktır. Peki nedir, neden kutlanır? Google'ın doodle ile sayfasını renklendirerek farkındalık oluşturmak için adım attığı Dünya Günü nasıl ortaya çıktı?

Google'dan Dünya Günü'ne özel doodle! 22 Nisan Dünya Günü nedir, neden kutlanır? Dünya günü nasıl ortaya çıktı?

her yıl çevre kirliliği ve çevresel tehlikelere dikkat çekmek amacıyla kutlanıyor. Google da hem bu önemli günü kutlamak hem de bu günün amacına hizmet ederek kullanıcılarda doğaya karşı bilinç oluşturmak amacıyla Dünya Günü doodle'ı hazırladı. Kullanıcılarının karşısına 22 Nisan Dünya Günü'ne özel bir video tasarımlı doodle ile çıkan Google'ın ana sayfasındaki bu renkli tasarım ile birlikte Dünya Günü nedir, nasıl ve ne zaman ortaya çıktı sorularının yanıtları merak edilmeye başlandı. İşte Dünya Günü neden kutlanır başta olmak üzere konuyla ilgili merak edilen detaylar…

GOOGLE'DAN DÜNYA GÜNÜNE ÖZEL DOODLE

Her yıl aynı tarihte kutlanan Dünya Günü'nüne özel doodle hazırlayan Google, hazırladığı video ile 22 Nisan Dünya Gününe destek vermiş oldu. Google'ın yayınladığı videoda yeryüzünde varlığı önemli olan arılara dikkat çekildi. İşte, 'nün 50. yıl dönümüne özel Google tarafından hazırlanan videonun görseli...

Google'dan Dünya Günü'ne özel doodle! 22 Nisan Dünya Günü nedir, neden kutlanır? Dünya günü nasıl ortaya çıktı?

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

İlk olarak San Francisco'da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, kutlamaları için tarih olarak ekinoks zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson'un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD'nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

Google'dan Dünya Günü'ne özel doodle! 22 Nisan Dünya Günü nedir, neden kutlanır? Dünya günü nasıl ortaya çıktı?

NEDEN DOODLE OLDU?

Amerika Birleşik Devletleri Senatörü Gaylord Nelson, Kaliforniya sahilinde 3500'den fazla kuş öldüren 1969 Santa Barbara petrol sızıntısının yol açtığı yıkımı gördükten sonra Dünya Günü fikriyle geldi.

22 Nisan 1970'teki ilk Dünya Günü, çevreye verilen zararı protesto etmek için yürüyen 22 milyon Amerikalı tarafından kutlandı.

Bu olay, Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı'nın kurulmasına ve bir dizi çevre mevzuatı geçirilmesine yol açtı.

O zamandan beri, Dünya Günü dünyaya yayıldı ve şu anda dünya çapında 190'dan fazla ülkede kutlanıyor.

Geçmişte, Yeni Zelanda Dünya Günü festivallerine, temizlik etkinliklerine ve çevre atölyelerine ev sahipliği yaptı.

İklim değişikliğine, ormansızlaşmaya ve kirlenmeye neden olan insan faaliyetiyle doğrudan bağlantılı olan, dünyadaki türlerin hızla tükenmesine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Google'dan Dünya Günü'ne özel doodle! 22 Nisan Dünya Günü nedir, neden kutlanır? Dünya günü nasıl ortaya çıktı?

DÜNYA GÜNÜ NE ZAMAN ULUSLARARASI BOYUT KAZANDI?

1990'dan itibaren uluslararası çapta kutlanan bir güne dönüştü. Farklı etkinliklerle geçen Dünya Günü'nün, 200'e yakın ülkedeki kutlamalarını Washington merkezli Earth Day Network organize ediyor.İklim değişikliğine karşı mücadelede dönüm noktası olarak görülen Paris İklim Anlaşması da Dünya Günü'nün kutlandığı 22 Nisan 2016'da imzalandı.

DÜNYA GÜNÜ TÜRKİYE'DE NASIL KUTLANIYOR?

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), 'nde Uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması'nı düzenliyor. Yarışmada küresel ısınmanın eşiğini belli bir sınırda tutarak iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.Yarışma, karbon ayak izini azaltma ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı direnci artırma için çalışmalar yürüten şehirleri öne çıkarıyor.

Google'dan Dünya Günü'ne özel doodle! 22 Nisan Dünya Günü nedir, neden kutlanır? Dünya günü nasıl ortaya çıktı?

22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ MESAJLARI

-Dünyamızı korumak adına, bir gün için de olsa gideceğiniz yere yürüyün ya da bisikletle veya toplu taşımayla gidin. Veya arkadaşlarınızla aynı aracı paylaşın.

-Siyahı beyazı ile, kuzeylisi güneylisi ile, doğulu ve batılısı ile hep birlikte Dünyamıza, evimize, yuvamıza sahip çıkıp koruyalım. Bu Dünya hepimizin.

-Yaşanabilir bir dünyada nice yaşlara güzel ve yaşlı dünya!

-Gidecek başka yerimiz yok. Evimizi koruyalım.

-Gezegenimizi daha mutlu bir yer haline getirelim

-Bugün . Yaşlı ve yorgun dünyamızın doğum günü. Bir anne şefkati ile bizi bağrında koruyan mavi yuvamızın daha nice seneler doğum gününü kutlama istiyorsak O'nu koruyalım. Doğal dengesini hırslarımızla bozmayalım.

-Güzel bir dünya, mutlu insanlar için çevremizi korumada tüm insanlar ile birlikte bir dayanışma örneği sergileyip el birliği yapalım. Doğaya, çevreye dolayısı ile dünyamıza zarar verecek olan tüm uygulamalara karşı çıkalım. Bu dünya hepimizin ve başka bir dünya da yok.

Google'dan Dünya Günü'ne özel doodle! 22 Nisan Dünya Günü nedir, neden kutlanır? Dünya günü nasıl ortaya çıktı?
SON DAKİKA