Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatımızı kolaylaştıran icatlar

 • 1
 • 22
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Listverse sitesi, günlük yaşantımızda kullandığımız ve küçük şeyler olmalarına rağmen hayatımıza kolaylık ve keyif katan icatların bir listesini derledi.

*Çeviri: Alev Derbent
 • 2
 • 22
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Emniyetli tıraş bıçağı / makinesi
Önceleri erkekler, kullanması yetenek isteyen düz tıraş bıçakları kullanırlardı. 18. yüzyılın sonlarında Jean-Jacques Perret, bir doğramacının yaptığı uçaktan esinlenerek ilk emniyetli tıraş bıçağını icat etti. Perret konuyla ilgili bir kitap bile kaleme aldı. 1820'lerden itibaren çeşitli şirketler kendi emniyetli tıraş bıçaklarını üretmeye başladılar. 1875 yılında Kampfe kardeşler emniyetli tıraş bıçağının ilk Amerikan versiyonunu yaptılar. Bu, bir tarafında telden bir koruma kılıfı olan ve bilenmesi için çıkartılması gereken bir tıraş bıçağıydı. 1901'de ise Amerikalı bir mucit olan King Camp Gilette tek kullanımlık bıçakları olan tıraş makinesini icat etti. Uyanık bir işadamı olan Gilette tıraş makinelerini zararına satıp tek kullanımlık bıçaklar üzerinden para kazanmanın çok kârlı olduğunu farketti. Daha sonraları Gilette'in bu stratejisi bir pazarlama modeli haline geldi.
 • 3
 • 22
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Konserve kutusu
İngiliz tüccar Peter Durand, 1810'da patentini aldığı konserve kutusu ile besin muhafazası konusunda büyük bir etki yarattı. 1813 yılında John Hall ve Bryan Dorkin, İngiltere'deki ilk ticari konserve fabrikasını açtılar. Piyasadaki ilk konserve kutuları o kadar kalındı ki açılmaları için çekiç kullanmak gerekiyordu. Kutular inceldikçe konserveleri açacak araçları üretmek mümkün oldu. 1858 yılında Ezra Warner, ilk konserve açacağının patentini aldı. ABD ordusu bu ürünü İç Savaş yıllarında kullandı. 1886'da J. Osterhoudt -sardalye konservelerinde olduğu gibi- üzerinde kendi açacağı bulunan konserve kutularının patentini aldı. Evlerde yaygın olarak kullanılan konserve açacağının mucidi ise William Lyman oldu. Lyman, 1870 yılında, üzerinde bulunan tekerlek sayesinde konserve kapağının etrafında dönerek kenarlarını kesen kolay kullanımlı bu konserve açacağının patentini aldı.
 • 4
 • 22
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Süt şişesi
The New York Dairy Company, cam şişede sütü seri üretime sokan ilk şirket olarak biliniyor. Bunun öncesinde sütçüler, müşterilerinin kendi kaplarına süt koyarlardı. Pastorize edilmemiş sütün, kısa raf ömrü nedeniyle günde aşağı yukarı dört defa dağıtımı yapılıyordu. Küçük cam kapağı ve teneke bir klipsi bulunan ilk cam süt şişesinin patentini 1880 yılında Lewis P. Whiteman aldı. Bundan sonraki ilk patent ise 1884'te Abram V. Whitemen tarafından geliştirilen kubbe tipli ve teneke kapaklı süt şişesine verildi.
 • 5
 • 22
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Elektrik süpürgesi
Vakum prensibini kullanarak el gücüyle çalışan ilk süpürge "Whirlwind", 1868 yılında Ives W. McGaffey tarafından Şikago'da icat edildi. Bu makine hafif ve kompakttı, ancak kullanışlı değildi, çünkü yeri süpürürken aynı anda bir el manivelasını da çevirmek gerekiyordu. McGaffey bu icadının patentini 5 Haziran 1896 tarihinde aldı. Süpürge, o zamanlar için yüksek bir fiyat olan 25 dolara piyasaya sürüldü. Whirlwind'in ne kadar başarıya ulaştığını tahmin etmek güç, çünkü bu makinelerin birçoğu sadece Şikago ve Boston'da satıldı ve büyük olasılıkla çoğu da 1871'de meydana gelen Büyük Şikago Yangını'nda kayboldu.
 • 6
 • 22
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Fermuar
Görünüş olarak fermuara benzeyen ilk icadın patenti 1851 yılında Amerikalı Elias Howe tarafından alındı. Howe'un otomatik daimi giysi kapatma aracı olarak adlandırılan bu buluşunun, fermuarın aksine, sürgüsü bulunmuyordu. Gerçek fermuarın üretilmesi ise 20 yıllık bir seri gelişmenin sonucu gerçekleşti. 1914 yılında Gideon Sundback tarafından üretilen model, modern fermuarlardan ayırt edilemeyen ve ciddi tasarım hataları bulunmayan ilk fermuar versiyonu oldu.
 • 7
 • 22
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Hayatımızı kolaylaştıran icatlar
Cırt cırt
İsviçreli mühendis George de Mestral, 1948'de yeni bir ilikleme sistemi geliştirdi. Bu fikir De Mestral'a, günlük yürüyüşleri sırasında kıyafetlerine ve köpeğinin tüylerine yapışan pıtrak tohumlarını yakından incelemesinin ardından geldi. Mühendis, bu tohumlardan esinlenerek iki maddeyi çift taraflı olarak basit bir şekilde birbirine bağlamanın olanaklı olduğunu keşfetti. Sonuç olarak cırt cırtı geliştirdi ve bu fikrinin patentini 1955 yılında aldı. De Mestral, icadının ismini, Fransızcada kadife (VELOURS) ve kanca (CROCHET) anlamlarına gelen kelimelerin ilk üç harflerini birleştirerek VELCRO koydu.
BİZE ULAŞIN