Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' Yuvası'nda

'Kartal Yuvası'nda vatan nöbeti

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Mehmetçik, " yuvası" olarak anılan üs bölgesinde ni gece gündüz başarıyla sürdürüyor.

'Kartal Yuvası'nda vatan nöbeti

Güvenlik güçleri, Dağlıca Taburu'nun 8 üs bölgesinden biri olan ve sarp kayalıklar üzerine kurulu 2 bin 522 rakımlı üs bölgesine ip merdivenlerle tırmanıyor, ihtiyaçlarını da teleferikle zirveye taşıyor.

'Kartal Yuvası'nda vatan nöbeti

Hakkari ile Bolu Dağ ve Komando Tugay Komutanlıklarında görevli askerlerce düzenlenen, "Şehit Yarbay İlker Çelikcan" operasyonu sayesinde PKK'lı teröristlerden temizlendikten sonra kurulan üs bölgesinde, İl Özel İdaresi ekiplerince elektrik, içme suyu ve yol yapım çalışması gerçekleştiriliyor.

'Kartal Yuvası'nda vatan nöbeti

"Terörle mücadelede son sistem teknoloji kullanılıyor"

PKK'lı teröristlerin önceden Irak'tan Yüksekova'ya geçiş için kullandığı önemli noktalardan biri olan ve " yuvası" olarak anılan bölge, buraya hakim noktalara kurulan üsler sayesinde güvenli hale getirildi.

'Kartal Yuvası'nda vatan nöbeti

Yaklaşık 27 kilometrelik sınır sorumluluk hattı bulunan Dağlıca Taburu'nda, menfezlere yerleştirilen fotokapanlar, görülmesi zor noktalara konulan güneş enerjisi ile çalışan ve Wi-Fi aracılığıyla 24 saat görüntü aktaran kameralar, 360 derece alan taraması yapabilen ve termal görüşlü kameralar ile insansız hava araçlarından alınan görüntülerle terörle mücadelede son sistem teknolojiler kullanılıyor.

'Kartal Yuvası'nda vatan nöbeti

Taburun sorumluluk sahası ile ilgili tüm veriler harekat merkezine aktarılarak, burada yapılan değerlendirme sonucu alınan talimatlar çerçevesinde sevk ve idare gerçekleştiriliyor.

'Kartal Yuvası'nda vatan nöbeti

"Hudut kartalları", her koşulda göreve hazır

Dağlıca Taburu harekat subayı, yaptığı açıklamada, söz konusu üs bölgesinin, konum itibarıyla Irak'ın kuzeyinden ülkeye geçmek isteyen teröristlerin kullandığı güzergahları tıkayan ve tüm alana hakim bir noktada olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN