Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalarına dinletisi

Osmanlı'dan beri kullanılagelen bir yöntem bugün de şifa dağıtıyor. Su ve sesini hastaların tedavisinde kullanan uzmanlar, bugün de modern tıbbın yanında derman oluyor. Ameliyat sonrası kalp hastalarına dinletilen neyin rahatlama sağladığı tespit edildi. Manevi Destek Birimi ve Sosyal Etkinlik Birimi Polikliniği'nde de gören hastalara yönelik ney dinletisi düzenledi. Osmanlı döneminde Darüşşifa'da açılan musiki ile tedavi bölümünde, hangi hastalığa hangi makamın iyi geleceğine kadar çok detaylı çalışmalar yapıldığı tarihe geçmişti.

Psikiyatri hastalarına ney dinletisi

Bugün pek kimsenin üzerinde kafa yorduğu ve merak ettiği konulardan birisi şüphesiz müzik. Su ve sesi Osmanlı zamanında Gevher Nesibe Şifaiyyesi, Manisa Bimarhanesi, Mimar Sinan'ın yaptığı Sultan II. Beyazid Şifahanesi gibi birçok merkezde amaçlı kullanılıyordu. Bugün de aynı konuda çalışmalar yapılıyor. Kalp ve damar cerrahisi profesörü Bingür Sönmez, ameliyat sonrası hastalarına ney dinletmesi ile gündeme gelmişti. Bu konuda bir güzel haber de Afyonkarahisar'dan geldi.

Psikiyatri hastalarına ney dinletisi

Devlet Hastanesi Servisi'nde gerçekleştiren etkinlikte dinletisi ve müzik dinletisi beğeniyle izlendi. Hastaların da zaman zaman eşlik ettiği etkinlikte hastalar gönüllerince eğlendi. Tabii ki burada eğlencenin yanısıra, hastalara kazandırılan rahatlama ve daha önemli bir kazanç olarak görülüyordu...

Psikiyatri hastalarına ney dinletisi

Gerçekleştirilen etkinlikle ilgili bilgiler veren Sosyal Hizmetler Müdürü Hatice Özsoy, hastalara yönelik zaman zaman bu tip etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Psikiyatri hastalarına ney dinletisi

Özsoy; " olarak hastalarımızı hastane ortamından biraz olsun uzaklaştırmak rahat bir ortam sağlamak ve onları rahatlatmak amacıyla böyle etkinlikler yapıyoruz. Bugün de Servisi'nde 'Tatlı Çarşamba' etkinliği yaptık. Hastalarımıza yönelik net dinletisi organize ettik. Kamil Demir Delen Sanatçımız eşliğinde güzel bir etkinlik oldu. Ben emeği geçen Manevi Destek Birimi ve Sosyal Etkinlik Biriminde görevli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Psikiyatri hastalarına ney dinletisi

Sesin her türlüsü insanı etkiliyor. Gerek tabiattaki doğal sesler, gerek kuşların sesi, gerekse su sesi ve en önemlisi ise insan sesi. İnsan sesi insanı müthiş etkileyip ve huzura kavuşturuyor. Hele bu sesler bir de çalgı aleti ile verilirse; işte o zaman bu seslerin lezzetine doyum olmuyor. Müzik olarak ve su sesinin ruh hastalarına iyi geldiğini gören ve bunu yöntemi olarak uygulayanların Müslümanlar ve Türkler olduğunu belirtmek gerek.

Psikiyatri hastalarına ney dinletisi

Avrupa'da 18. yüzyıla kadar akıl hastaları şeytanla işbirliği yapan "melun mahluk" muamelesi görüp¸ ruhuna şeytan girmiş denilerek çok defa diri diri yakılarak vücutlarından şeytan çıkarılmaya çalışılırken¸ Osmanlı'da daha Sultan I. Bayezid devrinden akıl ya da ruh hastaları "insan olarak" altına alınmaya başlanmıştı. Fatih Sultan Mehmed devrinden itibaren de bu tür hastaların bakım ve tedavisinde¸ "müzikle tedavi usulüne" başlandığı tarihi kayıtlarda yer alıyor.

Psikiyatri hastalarına ney dinletisi

Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp ameliyatlarından sonra hastalarına dinleterek, Osmanlı'dan gelen başarılı yöntemin önemini bir kez daha gündeme taşımıştı.

BİZE ULAŞIN