Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik kentin sahibi AİHM'e başvurdu

Şanlıurfa'daki Göbeklitepe kalıntılarının bulunduğu arazinin sahibi Mahmut Yıldız istimlak konusunda devletle anlaşamadı

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Şanlıurfa'ya 15 kilometre uzaklıkta, Neolitik döneme ait yerleşim birimi olan Göbeklitepe'nin bulunduğu arazinin sahibi Mahmut Yıldız, istimlak bedeli için devletle anlaşamayınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Devletin dönümüne bin 500 lira bedel biçtiği 55 dönümlük arazisinde şimdi kalıntıların bekçiliğini yapan Mahmut Yıldız, "Ziyaretçiler arazinin sahibi olduğumu duyunca beni dünyanın en zengini sanıyor" dedi. Göbeklitepe'nin 115 dönüm alanı kapladığını, bunun 55 dönümünün kendisine ait tapulu olduğunu belirten Mahmut Yıldız, devletin verdiği bin 500 liranın çok az olduğunu söyledi. Şanlıurfa'nın en değersiz arazisinin bile bundan daha fazla para ettiğini kaydeden Yıldız, mahkeme ve Yargıtay'ın verdiği kararlarda daha yüksek rakam çıkmaması üzerine AİHM'ye gittiğini vurguladı.

Almanlarla ortak kazı
Barındırdığı kalıntılarla, 'Dinler tarımsal üretime geçişten sonra başlatı' başta olmak üzere insanlık tarihiyle ilgili birçok bilginin değiştirilmesine neden olan Göbeklitepe, ilk kez 1963'te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden uzmanlara kazıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik kentin sahibi AİHM'e başvurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN