Kuyu suyu kullanmak yakında paralı olacak

Giriş Tarihi: 23.1.2013

Danıştay, yer altı suyu kullanımını önyüklemeli sayaca bağlayan "DSİ Yeraltı Suyu Ölçüm Sistemleri Yönetmeliği"nin iptali için ÇETKO'nun yürütmeyi durdurma talebini reddetti

Kuyu suları artık bedava olmayacak. Adana ÇETKO'nun "DSİ Yer altı Suyu Ölçüm Sistemleri Yönetmeliğinin" iptali için yürütmeyi durdurma talebi Danıştay 10. Daire tarafından reddedildi.Yürütmeyi durdurma için ÇETKO adına Danıştay'a başvuran Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu Üyesi avukat İsmail Hakkı Atal, yönetmelikle birlikte çiftçi köylü sayaca yükleyeceği kontör kadar su kullanabileceğini söyledi.

ÖN YÜKLEMELİ SAYAÇ
Yer altı suyu kullanımını önyüklemeli su sayacına bağlayan yönetmelikle birlikte artık çiftçi-köylü DSİ"nin izin verdiği miktar (yani sayaca yükleyeceği kontör kadar) su kullanabileceğine dikkat çeken Atal, "Bunun anlamı kontörler paralı olarak verilebileceği gibi (yönetmelikte sayaca yüklenecek kontörlerin para karşılığında mı olacağı konusunda bir açıklık yok), su kontörleri paralı hale gelmese dahi kuyudan su çekemeyen küçük çiftçi neticede suyu başka yerden para karşılığı kullanacağı için kuyu suyu da dolaylı olarak ücretli hale gelmiş olacak."dedi.

SUYUN TİCARİLEŞMESİ
Yönetmelikte idarenin faydalı ihtiyaç miktarı kadar su kullanımına izin vereceğinin belirtildiğini ifade eden Atal, "Faydalı ihtiyaç miktarının hangi kriterlere ve neye göre belirleneceği konusunda hiçbir açıklık yok. Bu konuda idareye keyfi bir takdir yetkisi verilmiş durumda. Bu takdir yetkisinin de endüstriyel tarımı destekleyecek, küçük çiftçiyi perişan edecek ve suyun ticarileşmesi yolunda bir adım daha atılmasını sağlayacağına dair çok ciddi şüphelerimiz bulunmaktadır."şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyu suyu kullanmak yakında paralı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN