Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş dünyası rotasını Afrika'ya çevirmeli

Giriş Tarihi: 15.3.2013

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı Zuhal Mansfield, "Adana'nın, hızla kalkınan Afrika'daki fırsatları yakalaması gerek" dedi

Adana Sanayi Odası (ADASO) ş, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle "Afrika Uzak Değil" başlıklı seminere ev sahipliği yaptı. Seminerde konuşan DEİK Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı Zuhal Mansfield, Afrika'nın zihinlerdeki 'açlık, hastalık, yoksullukla boğuşan kıta' imajından farklı olduğunu, hızla kalkındığını söyledi. Mansfield, kıtadaki ticari hareketlilikten Adana iş dünyasının da yararlanması gerektiğini vurguladı.

EZBER BOZMA ZAMANI

Bundan 20 yıl sonra Afrika kıtasında ekonominin büyüklüğünün 2,7 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini kaydeden Zulah Mansfield şöyle devam etti: "1 milyar nüfuslu Afrika kıtasında, ABD'den daha çok İngilizce konuşan, Fransa'dan daha çok Fransızca konuşan insan yaşıyor. Artık Afrika'da çok ciddi bir ekonomik var. Biz de iş dünyası olarak bu pastadan pay almalıyız. Afrika'da artık başka şeyler oluyor. Dışişleri Bakanlığımız 31 ülkeye ulaştı bu kıtada. Ulaştırma Bakanlığımız, THY olarak her yere uçuyor. Ekonomi Bakanlığımızın ticari müşavirlikleri canavar gibi çalışıyor. Artık ezberlerin bozulma zamanı geldi."

NÜFUS ÇOK GENÇ

ADASO Başkanı Sadi Sürenkök de konuşmasında da ekonomik verileri hakkında bilgi verdiği Afrika'nın potansiyeline dikkat çekti. Kıtanın toplam gayri safi yurt için hasılasının 1,73 trilyon dolar olduğunu belirten Sürenkök, nüfus ortalamasının da çok düşük olduğuna vurgu yaptı. Sürenkök, dünyanın Afrika'ya gösterdiği ilgiyi anlatırken, "Çinlileri Afrika'nın her yerinde görüyorsunuz. Çin'in Afrika ile ticaret hacmi 160 milyar dolara ulaştı. Bizim de Türkiye olarak hedefimiz 150 milyar dolara ulaşmak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyası rotasını Afrika'ya çevirmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN