Türkiye'nin en iyi haber sitesi

23 gün oldu yakalanamadı

Giriş Tarihi: 19.4.2013

Gaziantep'te banka aracından aldıkları 7 milyon euro ile ortadan kaybolan soyguncular izlerini kaybettirdi. 2 soyguncunun sınırı geçip Avrupa'ya kaçtığı görüşü ağırlık kazanıyor

Gaziantep'te 28 Mart günü bir bankanın 7 milyon euro (yaklaşık 17 milyon lira) parasını alarak kayıplara karışan güvenlik elamanı Mehmet Vatan ile meslektaşı Gökhan Arnavut hala yakalanamadı. Polisin iki soyguncuyu yakalamak için kurduğu özel ekip bugüne kadar onlarca kişiyi gözaltına alıp sorguladı. Polisin, 2 soyguncunun kent merkezinde saklandığı yönündeki ısrarı sürerken, kamuoyunda Vatan ve Arnavut'un profesyonel yardım alarak sahte pasaportla Avrupa'ya kaçtığı görüşü ağırlık kazanıyor. Emekli bir üst düzey emniyet mensubu, merkezi İstanbul'da olan özel bir kurye şirketinin iki güvenlik elamanının yaptığı soygunu değerlendirirken, olayın basit bir soygundan çok öte olduğunu, günlerce üzerinde plan yapıldığını belirtti. Spontane gelişen soygun olaylarında faillerin kısa sürede yakalandığını anlatan emekli emniyet yetkilisi, "Bu soygundan bir süre sonra Konya'da da benzer bir soygun oldu ama failleri 2 günde yakalandı. Ancak Gaziantep soygununun faillerinden hala iz yok. Çünkü ikisi de çoktan yurt dışına kaçtı. Tüm gelişmeler bunu gösteriyor. Profesyonel destek aldıkları da aşikar" iddiasında bulundu.

FARKLI SENARYOLAR
1-Yanlarında paranın tamamını taşıma imkanı olmayan soyguncular paranın büyük bir kısmını güvenli bir yerde sakladıktan sonra Suriye'ye gitti. Orada türeyen illegal gruplardan birine ciddi bir miktar para vererek korunma sağladı. Hatta para gücüyle aldıkları destekle buradan İran'a geçmiş olabilirler.
2-Kuzey Irak'ta yaşanan boşluk nedeniyle zanlılar, kaçakçıların desteğiyle bir süre dağlarda yaşayabilirler. Çıkarılacak sahte pasaportlarla başka bir ülkeye gidebilir veya peşmerge korumasında yaşayabilirler. Ya da pek çok terör örgütü üyesinin örneğinde olduğu gibi orada yeni kimlikleriyle ticarete bile atılabilirler.
3- Soyguncuların sahte pasaportla Gürcistan'a geçip buradan da suçluların çok rahat saklanabileceği Rusya'ya gitmiş olabilirler. Zanlılar bu ülkede rahat etmeleri için bankadan çaldıkları parayı kullanarak ülkemizde de çeşitli eylemleri olduğu iddia edilen Rus mafyasından destek almış olabilirler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
23 gün oldu yakalanamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN