Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melek 11'inci yaşında artık yalnız olmayacak

Doktorların '11 yaşına kadar yaşar' dediği hallerman-streiff sendromlu Melek Olgar'a sahip çıkılması için Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ilgili birimlere talimat verdi

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Dünya'da ender görülen hallerman- streiff sendromlu ve doktorların, "11 yaşına kadar yaşar" dediği Melek'e, Hatay Valiliği sahip çıktı. SABAH Gazetesi'nde 12 Nisan'da yayınlanan "Melek'in doğum günü hiç kutlanmıyor" başlıklı haberi üzerine harekete geçen Vali Celalettin Lekesiz, İl Sağlık Müdürlüğü'ne ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na talimat vererek talihsiz kızın her türlü sorunu ile ilgilenilmesini istedi.

GENETİK BİR HASTALIK

Vali Lekesiz'in talimatı üzerine aileyi Antakya'daki evlerinde ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Melek'in sağlık durumu ile ilgili bilgi aldı. İnşaat işçisi olan baba Mehmet Olgar'ın (43) maddi yetersizlikten dolayı uzun zamandır sağlık kontrolünü yaptıramadığı Melek'in sağlık kontrolü Annesi Gülcan Olgar ve Ağabeyi Ali Olgar ile birlikte geldiği, Hatay Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde devlet eliyle yapıldı.

ANKARA'YA GİDECEK

Melek'i muayene eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meliha Pınar Cengiz, hallermanstreiff sendromunun genetik bir hastalık olduğunu belirtip, ailenin diğer çocuklarında bulunmamasını da büyük bir şans olarak değerlendirdi. Melek'in genel fizik muayenesini yaptıklarını ifade eden Dr. Cengiz, "Öyküsünde şu anda ekstra bir özellik yok. Yani herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu ya da bir şikayeti yok. Yavrumuzu genel olarak kontrol amacıyla Ankara'ya sevk edeceğiz. Çünkü bu tür hastalıklarla özelikle genetik bilim dalı olan sağlık merkezlerinde ilgilenilmesi gerekiyor" diye konuştu.

NAKDİ VE SAĞLIK YARDIMI

Hatay Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından maddi destek de sağlanan Olgar ailesi kızlarına sahip çıkılmasının sevincini yaşarken, anne Gülcan Olgar Vali Celalettin Lekesiz'e teşekkür etti. Ender rastlanan bir hastalığa yakalanan ve doktorların "En fazla 11 yaşına kadar yaşar" dediği Melek'in ağustos ayında 11'ine gireceğini belirten dertli anne, "Melek'in ölüme her geçen gün biraz daha yaklaşmasını çaresizlik içinde izliyoruz. Bir anne için yavrusunun ölümünü beklemekten daha acı ne olabilir ki" dedi.

"SADECE 4 AYIMIZ VAR"
Melek'in 2 Ağustos 2002'de dünyaya geldiğini hatırlatan Gülcün Olgar, "Eğer doktorlar haklı çıkarsa kızımla vakit geçirebileceğim sadece 4 ayım var. Bu yüzden kızımın büyümesini hiç istemedim. Kardeşleri büyürken sevinip her yaş günlerini kutladık. Ama Melek'in yaş gününü hiç kutlamadık, yaşının büyüdüğünü hiç bilmek istemedik. Ama o güne çok yaklaştık. Ama her şeye rağmen insanın devlet tarafından yalnız bırakılmaması çok güzel bir duygu. Sağ olsunlar bizle ilgilendiler. Valimizin sayesinde artık kızımı kontrollere götürebileceğim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melek 11'inci yaşında artık yalnız olmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN