Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitlis'de bal hedefi bu yıl 2 bin 500 ton

Kış dönemlerinde sıcak kentlere giden arıcılar kente gelerek yaylalık bölgelere çıkmaya başladı

Giriş Tarihi: 10.6.2013
Son yılların en uzun ve çetin kışını geçiren Bitlis ve ilçelerinde havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte kışın sıcak batı illerine götürülen bal kovaları kentteki yaylalara çıkarılmaya başladı. Yaklaşık bin ailenin geçim kaynağı olan arıcılıkta havaların bu yıl bol yağışlı olması verimi arttırdığı belirtilirken, 5 aylık yaz sezonu sonunda yaklaşık 2 bin 500 ton bal elde edilmesi bekleniyor.

BİTKİLER YETERİNCE YEŞERDİ

Arıcılık mesleğinin her geçen gün geliştiğini belirten Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, bu yıl havaların bol yağışlı geçmesi nedeniyle yaylalarda yeteri kadar çiçek ve bal için gerekli olan bitkilerin yeşerdiğini kaydederek, verimli geçmesi beklenen bu yılki bal sezonunda yaklaşık olarak 2 bin 500 ton bal üretilmesinin beklendiğini bildirdi.

100 BİN ARILI KOVA

Arıcılığın Bitlis'te hayvancılığa alternatif olarak her geçen gün daha da geliştiğini anlatan Korkmaz şöyle konuştu: "İlimizde gerek yerli gerekse dışarıdan gelen arıcılarımız yaylalara çıkmaya başladılar. Bitlis Doğu Anadolu Bölgesi'nde çok ciddi endemik bitki türlerine sahip bir kent. Burada önemli ölçüde çiçek balı üretimi yapılmaktadır. Bu yıl bal veriminde gezginci arıcılarla birlikte 2 bin 500 ton civarında bal verimi bekliyoruz. İlimizde kayıtlı 100 bin arılı kovanımız var. Bu sektör havyacılığa alternatif olarak önemli bir geçim kaynağıdır" diye konuştu. Arıcılık mesleğiyle uğraşan arıcı Tahir Sönmez ise Bitlis'te uzun süren kış şartları ve yağışlı havalar nedeniyle bu yıl kovanları gecikmeli olarak yaylalara çıkardıklarını belirtti. Kış boyunca arı kovalarını Mersin'de muhafaza ettiklerini anlatan Sönmez, "Havaların düzelmesiyle birlikte arı kovalarını Bitlis'in sıcak ve çiçeklerle örtülü yaylalarına çıkarmaya başladık. Bu yıl yaylalar yağışlar nedeniyle gayet verimli görünüyor. Bu yıl önceki yıllara oranla daha çok verim bekliyoruz " şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitlis'de bal hedefi bu yıl 2 bin 500 ton
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN