Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sırrıberk ARSLAN: Maraş'ın sorunu 'ortak akıl'sızlık

Giriş Tarihi: 5.7.2013
Dört mevsimin yaşandığı Kahramanmaraş Türkiye'nin, en yaşanır şehirlerinden biri.
Buna hiç kuşku yok. Havasıyla, suyuyla, tabiat yapısıyla eşine az rastlanır bir kent olmasının yanında ne yazık ki 'ortak dil' ve 'ortak akıl' oluşturulamadı bugüne kadar. Bugünden sonrada oluşturulması mümkün değil. İçten içe bir 'hasetlik', bir 'kıskançlık', bir 'çekememe' var bu şehrin hem kılcal hem ana damarlarında. Biri biraz sorumluluklarını yerine getirmeye çalışsa, bunu ona yaptığına pişman ettirecek bir anlayış.
Biri sorumluluğunu yerine getirmese 'Oh oldu' deyip rezil olmasını zevkle seyredecek kadar bencillik var.
İşte bu yüzden kimse taşın altına elini koymuyor.
Bu yüzden de büyük bir köy olarak gelişiyor Kahramanmaraş.
Komşusu Gaziantep, Adana, Kayseri, hatta Adıyaman ve Malatya son yıllarda şehirleşme açısından atılım içinde, adlarından gıptayla söz ettirirken Kahramanmaraş'ın adını bile anan yok.
Ankara'daki tanıtım günlerindeki kelimenin tam anlamıyla yaşanılan rezilliği bu şehirde billboard ilanlarıyla, maaşlı personellerce oluşturulmuş sahte isimlerle sosyal paylaşım sitelerinde kendileri daha şehre gelmeden 'vezir' olmuşlar gibi gösterilse de suçlu olan o veya bu değil; bu şehirde 'ortak bir akıl'ın harekete geçmemesidir.
Mado tarafından dünyaya tescilletilmiş tulumbadaki dövme dondurması kadar bu şehir, icraat değil sadece laf üreterek havanda su dövmesiyle de yakında üne kavuşacak.
İş dünyası, üniversite, yerel yönetim, sivil toplum örgütleri ve görevli bürokratları ne yazık ki el ele verip bu kent için hiçbir şey yapmıyor.
Komşu illerin başarılarının altında yatan sırrın 'ortak aklın' başarısı olduğu idrak edilmiyor, edilmek istenmiyor.
Peki ya Kahramanmaraş'ta hiç mi iyi şeyler yapılmıyor?
Elbette ki yapılıyor. İş dünyasının insanları verdikleri işle, aşla, eşle bu şehirde huzuru sağlarken, asıl bu şehri büyütüp geliştirecek olan yerel yönetim sabah akşam göz boyayıp makyajı yeniliyor.
Yazdıklarımın tam aksi olup da bu şehirde ortak bilinç ortak akıl olsa, 4 ayda gökdelen dikilen teknolojiye sahip ülkemizde şekere yolu üzerinde aylardır tonoz çalışması yapılmazdı. Bazı yollar göz boyamak için şerbetlenirken, hastane çevresindeki ambulans yollarında yağmurla kalkmış ve şimdi dere yatağı olmuş yollar olmazdı.
Ve daha nice örnekler… Ortak akla sahip olamamak bu şehrin en büyük ayıbı ve kaybı.
Sözün özü, Kurtuluş Savaşı'nda milli mücadelenin öncülüğünü yapmış olmanın gösterisini yapan Kahramanmaraş, 'ortak akıl'da hâlâ çok ama çok geride.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırrıberk ARSLAN: Maraş'ın sorunu 'ortak akıl'sızlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN