Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarınızla tatilde daha çok zaman geçirin

Psikolog Melis Tümer, yarıyıl karne tatilinde ailelerin çocuklarıyla daha çok zaman geçirmeleri ve tatil programı hazırlamaları gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Uzman Psikologu Melis Tümer, öğrenciler için yarıyıl tatilinin çok büyük önem taşıdığını vurgulayarak, sömestrde mutlaka bir tatil programı hazırlanması gerektiğini söyledi. Yarıyıl tatili için uyarılarda bulunan Tümer, okul dönemi boyunca aynı saatte yatıp aynı saatte kalkan, düzenli ve tempolu bir çalışma içinde olan, her gün derslerine mutlaka çalışmak durumunda kalan öğrenciler için yarıyıl tatilinin önemine dikkat çekti.

ÖZGÜRLÜK DÖNEMİ
Yarıyıl tatilinin öğrenciler için soluklanmak, disiplinden az da olsa uzaklaşmak fırsatı buldukları bir çeşit özgürlük dönemi olduğunu ifade eden psikolog Melis Tümer, "Çocukların gerçek anlamda dinlendirici, rahatlatıcı bir tatil geçirip, motivasyonla ikinci döneme başlamalarını sağlamak ailelerin elinde" diye konuştu.

BEKLENTİLER FARKLI

Sömestrde mutlaka bir tatil programının hazırlanarak, konu tekrarı yapılmasının ve kitap okunmasının gerekliliğine dikkati çeken Tümer, "Tabi unutulmamalıdır ki, her öğrencinin tatille ilgili beklentisi farklıdır. Kimi öğrenci 15 günlük tatilini, eksiklerini gidermek için ders çalışarak değerlendirirken kimi öğrenci günlerini televizyon veya bilgisayar başında geçirmeyi tercih etmektedir" dedi.

GÜVEN DUYGUSU VE SEVGİ
Çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde "koşulsuz sevgi" ve "güven" duygusunun önemli etkileri olduğuna değinen Tümer, "Çocuklarınızın düşük not alma nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretin, karar alma süreçlerinize çocuğunuzu da dahil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayın, çocuğunuzla mümkün olduğunca çok zaman geçirin, tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin" uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarınızla tatilde daha çok zaman geçirin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN