Yat yapması güzel ama çıkarması zor

750 bin lira değerindeki 17 metrelik yatı işyerinde kendi imkânlarıyla 250 bin liraya mal eden Ahmet Gürkan, 15 ton ağırlığındaki yatı mahalleden vinç yardımıyla çıkarabildi

Adana'da plastik ve kalıp ustası Ahmet Gürkan, 9 aylık çalışması sonucu 17 metre uzunluğunda ve 15 ton ağırlığında bir yat yaptı yapmasına da nasıl çıkaracağını hesap edemedi. Vinç yardımıyla işyerinin duvarını kırarak yatı çıkaran Ahmet Gürkan, "Çok emek verdim. Yatı çıkarabilmek için iş yerinin duvarını kırdık. Eğer vinçle olmasaydı helikopter tutacaktım" dedi.

HESABINI YAPAMADI
Şakirpaşa Mahallesi'ndeki Metal Sanayi'nde plastik ve kalıp işyeri bulunan Ahmet Gürkan, yaklaşık 1 yıl önce ailece gezmek için bir yat yapmaya karar verdi. Gerekli projeleri çizen, malzemeleri alan Gürkan, 9 metre olarak başladığı yatı önce 12, sonra da 17 metreye çıkardı. Zevkli ve keyifli çalışan Gürkan, uzunluğu 17, genişliği ise 5 metre 20 santim olan yatını bitirdi ama nasıl çıkaracağını hesaplayamadı. Zira yatın yapıldığı sokağın dar olması yüzünden TIR girmiyordu.

"NUH'UN GEMİSİ UÇUYOR"
Planlama hatası yaptığını anlayan Ahmet usta önce 5 bin liraya bir vinç kiraladı, daha sonra vincin yanaşması için duvarları kırdı ve 15 ton ağırlığındaki yatını evlerin üzerinden adeta uçurarak çıkardı. Olayı şaşkınlıkla izleyen mahalle halkının "Nuh'un gemisi uçuyor" esprileri arasında TIR'a yüklenen yat, denize indirilmek üzere Karataş'a götürüldü.

"HELİKOPTER TUTACAKTIM"
Ailesiyle birlikte denizde tatil yapmayı çok sevdiğini söyleyen Ahmet Gürkan, "Zor oldu ama sonunda yatımı yapmayı başardım. Eğer vinçle çıkaramasam helikopter tutacaktım. Çok emek verdim. Böyle bir yat almaya kalksam en az 750 bin lira ödemem gerekirdi. Ben 250 bin liraya mal ettim. Okullar tatil olunca eşimi ve çocuklarımı alıp yatla tatile çıkacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yat yapması güzel ama çıkarması zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN