Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahinbey'de yaşam çok farklı olacak

Gaziantep'te Şahinbey Belediyesi'nin yaptığı Yeşilvadi projesi, 1,7 milyon metrekarelik park, 12 şeritli yol ve 35 bin konutla ilçenin kaderini değiştirecek

Giriş Tarihi: 1.6.2014
Gaziantep'te bir zamanlar hayvan ahırlarıyla kaplı arazi Şahinbey Belediyesi'nin yaptığı Yeşilvadi projesiyle hayat buldu. Kentin en güzel bölgesi haline gelen Yeşilvadi'de Türkiye'nin en büyük park ve konut projesi bir arada yer alıyor. 1,7 milyon metrekarelik park ve 12 şeritli yolun geçtiği vadinin iki yakasında 35 bin konut yapılacak.

GÖLET ALANLARI

Parkın içinde 86 bin 500 metrekarelik gölet alanları olduğunu söyleyen Başkan Mehmet Tahmazoğlu, "İçinde farklı spor dalları için alanlar var. Spor sahaları, tenis kortu, kapalı yüzme havuzu ve buz pateni sahası bulunuyor. Gençler için macera parkları ve lunaparklar var. Çocuklar için oyun alanları ve masal kahramanlarını içinde barındıran masal parkı, piknik alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, kır düğünleri için mekânlar, botanik bahçeleri ve 8 bin kişilik devasa bir amfi tiyatro yer alıyor. Kafeteryaları, camisi, lokantaları ve çay bahçeleriyle tam bir yaşam alanı olan, herkese hitap edebilen bir park yaptık. Kamulaştırma bedeli hariç sadece üst yapısı 120 milyon liraya tuttu" dedi.

500 MİLYON TL
Projede kentin doğusu ile batısını birbirine bağlayan önemli bir yol olduğunu söyleyen Tahmazoğlu, "12 kilometrelik bir yol yapıyoruz, 12 şeridi bulunuyor. Kamulaştırmasını bitirdik, yolu da açtık, 6 kilometrelik kısmının asfalt çalışması da tamamlandı. İlgili kurumlar su, kanalizasyon ve elektrik ile ilgili alt yapı çalışmalarını bitirdiğinde tamamını aktif hale getireceğiz. Projemiz eski parayla 500 trilyon lira, bugünkü parayla da 500 milyon lira yapıyor. Kim görse, 'Bir ilçe belediyesi olarak bu kadar büyük bir projeyi nasıl yaptınız? diye soruyor" şeklinde konuştu. Vadinin iki yakasında 35 bin konutun yapılacağını bildiren Tahmazoğlu, "Projenin orta kısmında park ve yol, iki tarafında da konutlar yer alıyor. Oraya özel bir tasarım çalışması yaptırdık, bittiği zaman orası hem parkı ve yol hem de konutlarının görselliğiyle çok muhteşem bir şey olacak. Eskiden orası çok değersiz bir yerdi. Ahırların bulunduğu, tarlaların kanalizasyon sularıyla sulandığı, kötü kokan bir yerken projemiz tamamlandığında bırakın Şahinbey ve Gaziantep'i Türkiye'nin en gözde bölgelerinden biri olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahinbey'de yaşam çok farklı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN