İş adamından örnek destek

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Ülkelerindeki kanlı savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere, Mersin'in Erdemli ilçesinde bir bina tahsis ederek tüm giderlerini üstlenen Sinan İnşaat'ın sahibi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkan Yardımcısı Nuh Yükselgüngör, son zamanlarda yaşanan toplumsal sorunları fırsat bilen bazı çevrelerin ırkçı kışkırtmalarını üzüntüyle izlediklerini söyledi.

EL BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

Komşu ülke Suriye'de yaşanan drama dikkat çeken Yükselgüngör, resmi rakamlara göre 220 bini barınma merkezlerinde olmak üzere 1 milyon civarında Suriye vatandaşının ülkemize sığındığını söyledi. Bu durumun ülkemize büyük yük getirdiğinin altını çizen Yükselgüngör, "Bu büyük insanlık sorununun altından el birliği ile güç birliği ile kalkmamız gerekiyor. Çünkü ülke olarak bir kez daha büyük bir insanlık sınavından geçiyoruz" dedi.

EV SAHİPLİĞİNE DEVAM

Türkiye'nin bugüne kadar bu sınavı başarıyla verdiğini kaydeden Nuh Yükselgüngör, "Ülkelerinden can güvenliği korkusuyla kaçan masum Suriyelileri bağrımıza bastık, onlarla aşımızı, işimizi paylaştık, onları misafir ettik. Bu zaten Türk halkının en büyük özelliğiydi. Bunu bir kez daha gösterdik. Bize sığınanlara kucak açtık, onlara yardım ettik. Buna devam etmeliyiz. Bize yakışan budur" şeklinde konuştu.

KAYIT ALTINA ALINMALILAR
Suriyeli sığınmacıların ekonomik hayatta yer alabilmeleri için başta hükümet olmak üzere yerel yönetimlerin de yasal düzenlemeleri yapması gerektiğinin altını çizen Yükselgöngör, "Bir kere sığınmacılar derhal kayıt altına alınmalı ve onlara çalışma izni verilmelidir. İşi olmayan, barınma, beslenme ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan sığınmacı Suriyeliler için mutlaka yeni barınma merkezleri açılmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş adamından örnek destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN