Mia diye ayrıldı konut yapılıyor

'da Merkezi İş Alanı olarak ayrılan yerlere yasalara aykırı olarak verilen ruhsatla konut yapıldığı ve vurguna belediyelerin de göz yumduğu iddia edildi

Giriş Tarihi: 13.10.2014
Mia diye ayrıldı konut yapılıyor
'da daha önce gündeme getirdiğimiz "Kottan kat kazanma" yöntemiyle yapılan imar vurgununa bir yenisi eklendi. Kentin merkezindeki birçok noktada MİA (Merkezi İş Alanı) olarak ayrılan yerlerde şimdi yasal olmayan biçimde konut inşaatları yükseliyor. Belediyelerin İmar Yönetmeliklerine aykırı biçimde verdiği inşaat ruhsatıyla konut yapan firmalar, "Ruhsatımızı belediye verdi. Yaptığımız işler yasal" diye kendilerini savunurken, MİA vurgunuyla firmaların büyük miktarlarda haksız kazanç elde ettiği iddia ediliyor.

KONUTLAR YÜKSELİYOR
Çınarlı
Mahallesi'nde Celal Bayar Köprüsü ile Çifteminare arasında kalan bölge Seyhan Belediye Meclisi'nin 22 Ekim 1999 tarih ve 54 sayılı kararı ile MİA olarak belirlendi. Karara göre bu bölgede sadece işyeri yapılacaktı. Ancak MİA olarak ayrılan bölgelerde yapılacak işyerlerinin rant getirmeyeceği görüşü hakim olmaya başlayınca, 2010 yılında Zihni Aldırmaz'ın Büyükşehir Belediye Başkanvekili olduğu dönemde Büyükşehir Belediye Meclisi, son derece ilginç bir karara imza attı.

FİRMALAR FIRSAT KOLLADI

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2010 yılında onayladığı "Merkezi İş Alanları (MİA) imarlı, Kurtuluş, Cemalpaşa, Reşatbey ve Çınarlı mahallelerini kapsayan 1/1000'lik Uygulama İmar Planı ve Plan Notları" kararı uygulamaya konuldu. Alınan kararın birincisi maddesine düşülen "Ticaret kullanımına ayrılmış parsellerin üst katları, konut amaçlı kullanılabilir" ibaresi ise MİA vurgunun temel dayanağı oldu. Bunu fırsat bilen inşaat firmaları konut yapımı için kolları sıvadı.

MİA'DA KONUT YAPILAMAZ

Yıldırım Proje ve İnşaat firması, Seyhan Belediyesi'nden aldığı ruhsatla Celal Bayar Köprüsü ile Çifteminare arasında kalan bölgede konut yapımına başladı. "Yenikent" yazılı dev bir levhayı inşaat alanına diken firma, "İnşaat ruhsatını Seyhan Belediyesi'nden aldık, yaptığımız iş yasal" diye kendini savunurken, uzmanlar, MİA olarak ayrılan yere konut yapılmayacağının altını çizdi, yönetmenlik hükümlerinin açık olduğunu ve belediyelerin herhangi bir gerekçeyle yönetmelikte değişiklik yapamayacağını vurguladı. Uzmanlar. MİA'daki vurgunu şöyle anlattı:

KONUT DAHA ÇOK KAZANDIRIR
"
Adana kent merkezinde MİA olarak ayrılan bölgelerde işyeri yapan firmalar bunları değerinin çok üstünde fiyatla satamayacak. Hatta yapılan işyerleri beklenen talebi görmeyecek. Bundan dolayı da MİA bölgelerinde beklenen gelişme olmayacak. Ancak altı işyeri üstü konut olan yerlere rağbet daha fazla olacağı için belediyeler yasal olmayan biçimde karar değişikliğine gitti. Oysa Planlı Alanlar TİP Yönetmeliğine göre, belediyelerin böyle bir karar alma yetkisi bulunmamaktadır"

"PLANLAMADA SIKINTI VAR"
TMMOB Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı ise Adana'daki MİA olarak ayrılan alanların kapasitenin çok üstünde olduğunu belirterek, "En başta planlama sürecinde sıkıntı var. Yani, MİA olarak planlanan bölgelerde alt yapı sorunu nedir, otopark sorunu nasıl halledilecek gibi meselelere ışık tutulmadan planlar yapılıyor. Bunun nedeni açılan ihaleye A grubu karne sahibi firmalar giriyor. Oysa Adana'da böyle firma sayısı bir ya da ikidir. Adana'yı bilmeyenler ihaleye girip kazanınca, MİA sorunları ya da konut alanı sıkıntısı baş gösteriyor" dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı karar
1- Merkezi iş alanları (MİA) : Ticari amaçlı yapılar, bürolar, iş sahaları, gazino, lokanta, çarşı, mağazalar, bankalar, oteller, öğrenci yurdu, özel eğitim tesisleri, özel sağlık tesisleri, sinema, tiyatro gibi kültürel sosyal tesisler ve yönetimle ilgili tesisler ve benzeri yapılar yapılabilir. Ticaret kullanımına ayrılmış parsellerin üst katları, konut amaçlı kullanılabilir.

YASA NE DİYOR?

Planlı Alanlar TİP İmar Yönetmeliği
Madde 2 - Proje hazırlanması, yapı ruhsatı ve arazi düzenlemesine ilişkin uygulamalar bu Yönetmelik ile Bakanlıkça çıkarılan diğer imara ilişkin yönetmeliklerde yer alan tanımlara göre gerçekleştirilir. Bu Yönetmeliklerde yer alan genel hükümler, tanımlar ve ruhsata ilişkin hükümler, planlarla ve ilgili idarelerce çıkarılacak yönetmeliklerle değiştirilemez. Bu Yönetmeliğin ve ilgili idarelerin Kanuna ve diğer mevzuata göre çıkaracakları imar yönetmeliklerinin diğer hükümleri ise uygulama imar planında aksine bir açıklama bulunmadığı takdirde uygulanır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mia diye ayrıldı konut yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN