Hititlerden gelen bir değer: Adana burması

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Hititlerden gelen bir değer: Adana burması
Tarihi Hititlere kadar uzanan, birbirine kur yapan iki yılanın sembol edildiği 22 ayar altından yapılan Adana burması bilezikler, altın yatırımcısının tercihinde öne çıkıyor. Kuyumculuk mesleğinin yoğun olarak yapıldığı kentte Adana burması olarak ortaya çıkan bilezik, 10 gramdan 80 grama kadar istenen ağırlıkta yapılabilmesi, düşük fire ve işçilik nedeniyle süs eşyası olmasının yanı sıra yatırım aracı olarak da müşterisinin öncelikle tercih ettiği takı olmayı başardı.

HİTİTLERDEN GELİYOR

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, altının keşfinden beri takı ve süslenmenin yanı sıra zenginlik ve birikim amaçlı kullanıldığını söyledi. Altının bu özelliklerinin bazı takıların ön plana çıkmasına neden olabildiğini ifade eden Başman, "Örnek olarak Adana burması şehrimizin simgesi. Kendimizi bildik bileli burma var. Bu, Hititler dönemindeki süslenme alışkanlığından ortaya çıktı. Yılanların çiftleşmesinden esinlenerek yaratılmış bir takı ürünü" dedi.

İŞÇİLİK KAYBI YOK
Adana burmasının tercih edilmesinde takı özelliğinin yanı sıra emsallerine göre sipariş ve firede daha avantajlı olmasının etkili olduğunu belirten Başman, "Sahip olduğu işçiliğin piyasadaki diğer takılara göre en alt seviyede olması, ihtiyaç halinde tekrar satıldığında daha az bir işçilik kaybına sahip olması nedeniyle en fazla tercih edilen ürünümüzdür. Her gramda yapılması nedeniyle hafif de olsa biriktirmeye, tasarruf etmeye uygun bir üründü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hititlerden gelen bir değer: Adana burması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN