Yapay gölet kuş cenneti

'teki suni Alleben Göleti, bölgede başka su birikintisi olmaması nedeniyle doğal bir kuş cenneti haline geldi. Göletteki sazlıklar 100 çeşit kuşun yanı sıra göçmen kuşlara da yuva oldu

Giriş Tarihi: 19.11.2014
Yapay gölet kuş cenneti
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan suni Alleben Göleti, yakınlarında başka büyük su birikintisi olmaması nedeniyle kuş cennetine dönüşüyor. Doğal bir gölet olmamasına rağmen 100 civarında kuş türüne ev sahipliği yapan Alleben, göçmen kuşların da konaklama merkezi oldu. Yavuzlar Adil Özberk Sağlık Ocağı'nda görev yapan ve aynı zamanda doğa fotoğrafçılığıyla ilgilenen Dr. Mehmet Beyhan Şahan, göletin bir bölümünün koruma altına alınması ve sazlıkların da kesilmemesi gerektiğini söyledi.

GÖÇMEN KUŞUN YUVASI

Alleben Göleti'nin yerleşim alanlarından uzakta olması nedeniyle kuşların yerleşim alanı haline dönüştüğünü belirten Şahan, "Kırlangıç, serçeler, florya, saka, kiraz kuşu, nesli tükenmek üzere olan kızıl kum kuşu ve birçok ötücü kuş Gaziantep'te yaşıyor. Suni bir gölet olmasına rağmen kuşlar göleti kendilerine yaşam alanı olarak seçmişler. Ayrıca göçmen kuşlar da konaklamak için geliyor. Sazlıkları yuva yapıyorlar. Sahip çıkılırsa Alleben Göleti kuş cenneti haline dönüşebilir" dedi.

ŞİŞE ATANLAR BİLE
Alleben Göleti'nin piknik alanı olması nedeniyle vatandaşların geldiğine dikkat çeken Şahan, halkın mutlaka kuşlarla ilgili bilgilendirilmesi gerektiğini bildirdi. Piknikçilerin bıraktıkları atıkların kuşların hayatını risk altına aldığını belirten Şahan, "Bazı vatandaşların kuşlara şişe attığını dahi görüyoruz. Vatandaşlarımız oralarda doğal yaşamın olduğunu unutmamalı. Her ne kadar doğal bir gölet olmasa da doğal yaşam hızla yayılıyor" şeklinde konuştu.

250 ÇEŞİT KUŞU GÖRÜNTÜLEDİ
Şahan, 3 yıl önce kuşların fotoğraflarını çekmeye başladığına dikkat çekerek, "Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. 3 yıl önce de kuşları çekmek için profesyonel makine aldım. Kuş cenneti olarak bilinen yerlere gidecektim. İlk gün Gaziantep'te deneyeyim dedim ve 20'den fazla kuş türüne rastladım. Sonra kuş cennetlerine gitmekten vaz geçtim ve kentte bu işe soyundum. Türkiye'de bulunan 400 civarındaki kuş türünün yarısından fazlasına Gaziantep'te rastlayabilirsiniz. Ben 250 türü kendi objektiflerimle görüntüledim. Bu işin üzerinde durulmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapay gölet kuş cenneti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN