Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağ balığı zehirliyor

Giriş Tarihi: 16.1.2015
Yağ balığı zehirliyor
Mersin Körfezi'nde balıkçıların ağına takılan bir balığın, yapılan incelemelerde zehirli toksinler taşıyan 'yağ balığı' olduğu ve bu bölgede ilk kez görüldüğü belirlendi. Gülbar ilçesine bağlı Büyükeceli açıklarında avlanan balıkçılar, ağlarını kontrol ederken balıkların arasında farklı bir türü gördü. Balıkçılar tarafından teslim edildiği Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde incelenen balığın, zehirli toksinler taşıyan ve okyanuslarda görülen 'yağ balığı' olduğu belirlendi.

BESİN ZEHİRLENMESİ

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Deniz Ayas, balığın, 48 santimetre boyunda ve 1 kilo 200 gram ağırlığında olduğunu söyledi. Ayas, "Bu tür, Mersin Körfezi'nde ilk kez yakalanıyor. Yağ balığı, 'Gemfilotoksin' diye bir toksin içeriyor. Aslında bu bir yağ. İnsanda sindirilemediği için besin zehirlenmesi bulguları yaratıyor. Ayrıca, çok şiddetli ishal ve mide krampları tabloları da görülebiliyor" dedi.

TÜKETİMİ YASAKLANMALI

Ayas, yağ balığının derisinde kemiksi plakalar bulundurduğunu ve tehlikeli olduğunu belirterek, "ABD Gıda ve İlaç Dairesi bu balığın her türlü ürünlerinin tüketimini yasaklamıştır. Biz de bu balığın ülkemizdeki çıkışlarının artacağını ve bulunduğunda, tüketildiğinde insanlar için ciddi riskler oluşturacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Tüketiciler ve balıkçıları da uyaran Ayas, "Bakanlığa da balığın toksin içerdiğini yasaklanması gerektiği konusunda bilgi vereceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağ balığı zehirliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN