Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç yaşında ihracat devi

Mersin'de kurulu Elgin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Elgin, henüz 35 yaşında ancak daha şimdiden Akdeniz'in en çok ihracat yapan firma ödülünü kaptı

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Genç yaşında ihracat devi
Merkezi Mersin'de bulunan ancak ülkemizin birçok kentinde yatırımları ve iştirakleri olan Elgin Grup, 2014 yılında 130 milyon dolar gerçekleştirdiği ihracat hacmini 2015'te en az üçe katlamayı hedefliyor. Henüz çocuk yaşlarda ticaret hayatına atılan ve 35 yaşında dev bir grubun yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen Aslan Elgin, "Geçen yılın Ocak ayında 8.2 milyon dolar ihracat yapmıştık. Bu yılın Ocak ayındaki ihracat rakamımız 22 milyon dolar olarak gerçekleşti. Buradan anlaşılıyor ki, bu yıl ihracat hedefimizi üçe katlayacağız" dedi.

"HER YIL İŞLERİMİ BÜYÜTTÜM"
Yükseliş Koleji'ni bitirdikten sonra Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nden mezun olan Aslan Elgin, "Üniversite öğrenimim sırasında narenciye ve meyve bahçelerinin yönetimini devraldım. Arsa alım satım işi yaparken birden kendimi narenciye işinde buldum. Elginsan Narenciye firmasını kurarak ihracat sektörüne ilk adımı attım. Her yıl işlerimi büyüttüm. Yeni pazarlar buldum. Bu arada ülke içerisindeki yatırımlarımın sayısını artırdım. Konya Ereğli'de elma bahçesi kurdum. Pozantı'da kiraz işleme tesisini, Manisa Alaşehir'de Türkiye'nin en büyük üzüm işleme tesisini hayata geçirdim. Antalya'da, Fethiye'de sebze ardiyeleri kurdum" diye konuştu.

"DAHA ÇOK VERGİ VERECEĞİM"
Akaryakıt istasyonları, 100 araçlık TIR filosu, gemiler, 2 plastik fabrikası, bir geri dönüşüm fabrikası, 8 tane paketleme tesisi, elma ve narenciye bahçeleri olmak üzere birçok sektörde iş yaptığını söyleyen Aslan Elgin şöyle konuştu: Grubumuzda doğrudan ya da dolaylı olarak yaklaşık 10 bin kişi ekmek yiyor. 2014 yılında 130 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu yıl hedefimizi 200 milyon dolar koyduk ama bu rakamı çok geçeceğimizi düşünüyorum. Adana'da düzenlenen törende Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin elinden ihracatta Akdeniz Bölge Birinciliği ödülünü aldım. Yaklaşık 10 yıldır iş dünyasının içindeyim. Daha çok kazanarak daha çok vergi ödemek istiyorum"

GÜÇLÜ LOJİSTİK FİLOSU
Geçen yıl mevcut lojistik yatırımlarına yenilerini ekleyerek Elgin Lojistik adında bir firma kurduğunu ve dev bir filoyu bu firmaya dahil ettiğini söyleyen Aslan Elgin, "Rusya ve Ukrayna pazarlarındaki etkinliğimi ve güçlü pozisyonumun avantajlarını kullanarak yatırımlarıma ara vermeden kararlılıkla devam ettim. Lojistik filomuza iki adet Ro-Ro gemisi ekledim. Şu anda, kendi mevcut lojistik filomu kullanarak, Samsun-Novorossiysk hattındaki yoğun ve yüksek tonajlı ve montanlı yüklemelerle taşımalarıma devam etmekteyim. Elgin Grup olarak her geçen gün daha büyümeyi, her geçen gün daha çok istihdam yaratmayı planlıyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç yaşında ihracat devi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN