Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önlem alınmazsa bu bina yıkılabilir

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Önlem alınmazsa bu bina yıkılabilir

Her gün tonlarca suyun tahliye edildiği Kocavezir İş Merkezi, büyük bir tehlikenin eşiğinde. Her saniye temeldeki beton ve demir aşınırken yetkililer seyretmekle yetiniyor

'da Çatalan İçme Suyu Projesi'nin devreye girmesiyle kentin su ihtiyacını karşılayan kuyuların kapatılması büyük bir sorunu beraberinde getirdi. Uzmanlar, kuyuların kapatılmasının yeraltı sularının yükselmesine neden olduğunu bildirirken, bu durumdan en çok etkilenen Kocavezir İş Merkezi oldu. Her gün tonlarca suyun tahliye edildiği iş merkezinde dalgıç motorlar devre dışı kalınca iş merkezinin bodrumu su altında kalma tehlikesi yaşıyor.

BİR MİLYON LİRA ZARAR

Kocavezir İş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gökçe, yaklaşık bin kişinin çalıştığı ve her gün binlerce insanın da girip çıktığı iş merkezinde yaşanan soruna Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yetkilerinin duyarsız kaldığını öne sürdü. Büyük vaatlerle yapılan iş merkezinin rant uğruna projesinin değiştirildiğini, su basma sorunun bilinmesine karşın bir kat daha aşağıya inildiğini söyleyen Başkan Gökçe, "İzolasyon yapılması gereken bodrum katı rant için kullanıma açıldı. 2013'te meydana gelen su baskınında 1 milyon lira zarara uğradık" dedi.

TAŞIYICI KOLONLAR HASARLI

Her gün binlerce ton suyun kanalizasyona tahliye edildiğini belirten Başkan Ahmet Gökçe, "Belediye su tahliyesindeki desteğini çekti. Maliyet yüksek olduğu için arızalanan dalgıç motorları onarılamıyor. Tahliye için kullanılan elektrik borcu ödenemiyor. 20'ye yakın küçük motorlarla tahliye işlemini yapmaya çalışıyoruz. Ancak bodrum katını her an su basma tehlikesi sürüyor" diye konuştu. Başkan Gökçe, suyun neden olduğu taşınmadan dolayı binanın temelinde ve taşıyıcı kolonlarında da önemli hasarlar oluştuğunu, binada güneye doğru eğilme olduğunu iddia etti.

ÇÖZÜM VAR AMA MALİYET YÜKSEK
Başkan Gökçe şunları söyledi: Hasarlı yerlere harç döktük ama bu çözüm değil. Valilik düzeyinde girişimlerimiz oldu. Ankara'dan, Almanya'dan uzmanlar gelip incelemeler yaptı. Çözüm için projeler sunuldu ama maliyeti yüksek olduğu için kabul edilmedi. Dükkanları bize sattıktan sonra kaderimize terk ettiler. Ölüm tehlikesiyle iç içe yaşıyoruz. Bina yıkıldıktan sonra mı harekete geçilecek. Önlem almak için bir facianın olması mı gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önlem alınmazsa bu bina yıkılabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN