Terapötik aferez hayat kurtarıyor

Kandaki istenmeyen maddelerin ayrılmasını sağlayan terapötik aferez yöntemiyle, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 ayda 5 hasta yeniden sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Terapötik aferez hayat kurtarıyor
Adana'nın en büyük sağlık kurumlarından olan ve Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı olarak hizmet veren Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'terapötik aferez' tekniği başarıyla uygulanıyor. Kandaki istenmeyen maddelerin, özel bir makineyle ayrıştırılmasını sağlayan yöntem sayesinde sadece son 1 ayda 5 hasta sağlığına kavuştu.

KAN MAKİNAYA ALINIYOR

Uygulamada hastalar özel cihazlara bağlanıyor. Hastanın kolundaki damardan girilerek alınan kandaki istenmeyen maddeler, özel makinada ayrılıyor. Temizlenmiş olan kan damar yoluyla vücuda yeniden pompalanıyor. Terapötik aferez, Adana ve çevresinde yaygın olan kan hastalıkları TTP, otoimmün hemolitik anemi, paroksismal noktürnal hemoglobinüri, multiple myeloma+hiperviskozite ve orak hücrenin tedavisinde etkin olarak kullanılıyor. Diğer yöntem olarak ise donör (bağışçı) aferez uygulaması yapılıyor. Bu yöntemle ise kan bankalarında, bağışçılardan isteğe göre kanın içindeki trombositeritrosit veya plazma alınıyor.

AMACIMIZ 'MERKEZ' OLMAK

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, özellikle TTP hastalığında, terapütik aferez yöntemi uygulanmadığında ölüm oranının yüzde 100 olduğunu belirterek "Bu yüzden aferez yöntemi can kurtarıcıdır" dedi. TTP, otoimmün hemolitik anemi, paroksismal noktürnal hemoglobinüri, multiple myeloma+hiperviskozite ve orak hücre hastalıklarının tevdisinde Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aferezin başarıyla uygulandığını belirten Prof. Dr. Arıkan, "Mart ayında Numune hastanemizde 5 hastaya 20 seans aferez işlemi başarıyla yapılmıştır. Bundan sonraki amacımız sayıyı artırmak ve bölgede etkin bir aferez merkezi olmak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terapötik aferez hayat kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN