Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes Adana BTÜ'yü özel üniversite sanıyor

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Herkes Adana BTÜ'yü özel üniversite sanıyor

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, nitelikleri nedeniyle öğrenciler ve ailelerin çoğunun kendilerini vakıf üniversitesi sanıp ücret sorduğunu söyledi

Adana'da 3'üncü akademik yıla hazırlanan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ), özellikle İngilizce eğitimi, nitelikli kadrosu ve uygulamalı eğitimiyle dikkat çekiyor. Benzerine ancak yüksek ücretle eğitim veren vakıf üniversitelerinde rastlanabilen kaliteyle akademik dünyada kendini gösteren Adana BTÜ, bu yönüyle 'vakıf üniversitesi' sanılıyor. Üniversite yönetimi bu nedenle tanıtım çalışmalarında 'devlet üniversitesi' ifadesini kullanmak zorunda kalıyor. Rektör Prof. Dr. Adem Ersoy, her gün onlarca öğrenci ya da velinin kendilerini arayarak "Yıllık ücretiniz ne kadar?" diye sorduğunu söyledi.

ZİYARETE GELENLER ŞAŞIRIYOR

Arayanlara "Burası devlet üniversitesi" dediklerinde şaşkınlıkla karşılandıklarını kaydeden Prof. Dr. Ersoy, okulu incelemek için gelenlerin de tereddüt içinde kaldığını anlattı. Prof. Dr. Ersoy, "Öğrenciler aileleriyle gelip okul hakkında bilgi almak istiyor. Ben de üniversitenin rektörü olarak bire bir ilgileniyorum, okulu gezdiriyorum. Bana 'Biz devlet üniversitesi diye geldik ama yanlış öğrenmişiz galiba' diyorlar. Yanılmadıklarını söylediğimde 'Biz sadece vakıf üniversitelerinde rektörler öğrenciyi kazanmak için çaba gösterir sanıyorduk' diyorlar" dedi.

HER BÖLÜMDE 7 YABANCI

Adana BTÜ olarak öğrenci sayısı ve nicelikle değil, kaliteyle övünmek istediklerini ifade eden Prof. Dr. Adem Ersoy, bu nedenle bütün bölümlere 20 Türk, 7 yabancı öğrenci aldıklarını, fazladan bir öğrencilik dahi kontenjan artışı yapmadıklarını vurguladı. Prof. Dr. Ersoy, "Biz mezunlarımızın kolayca ve yüksek ücretlerle iş bulabilmelerini istiyoruz. Bu yüzden öğrenci sayımızı ve kapasitemizi artırmak için çırpınmıyoruz. Önceliğimiz kalitemizin artması. Şu anda 112 akademik kadroyla eğitim veriyoruz" diye konuştu.

İLK 20.000'DEN ALIYOR
Prof. Dr. Adem Ersoy şöyle devam etti: "Bünyemizde 9 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 enstitü, 276'sı lisansüstü olmak üzere 596 öğrencimiz var. Hukuk Fakültesi hariç tüm bölümlerde eğitim dili İngilizce. Yabancı Diller Yüksekokulu'ndaki hocalarımızın yarısının ana dili İngilizce. Laboratuvarlarımız ve dersliklerimiz son teknolojiyle donatılmış durumda. Öğrencilerimizin, stajdan farklı olara 1 yıl işbaşında eğitim almasına yönelik altyapı hazırlığımız sürüyor. Bu tabloyla, henüz 3'üncü yılına başlayacak bir kurum olmamıza rağmen ilk 20.000'den öğrenci alıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes Adana BTÜ'yü özel üniversite sanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN