Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Durak işine geleni söyledi

"Söyleyeceklerim Var" adlı kitabında bol bol kendini öven Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aytaç Durak, aldığı hapis cezaları ve katrilyonluk mal varlığına değinmedi

Giriş Tarihi: 5.10.2015
Durak işine geleni söyledi
Hakkındaki iddialar nedeniyle 2010'da görevden alınan, 2014 yerel seçimlerinde bütün partilerin dışladığı, bağımsız adaylıktan ise ciddiye alınmadığını görünce birkaç günde vazgeçen ve siyaset sahnesinden silinen eski Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak, yayınladığı kitapta 'işine geldiği' gibi yazdı. Durak, "Söyleyeceklerim Var" ismiyle yayınlanan kitapta neredeyse her sayfada 'dürüst ve çalışkan' olduğunu iddia ederken, aldığı hapis cezaları, devam eden yargılamaları ve katrilyonluk mal varlığından hiç bahsetmedi.

CEZA ÜSTÜNE CEZA ALMIŞTI

Kısa süre önce yayınlanan kitabında bol bol kendi kendini öven, çok becerikli, dürüst ve çalışkan olduğunu öne süren Aytaç Durak, 'imara aykırı yapıları yıktırmadığı' iddiasıyla Adana 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde 2,5 ay hapis cezasına çarptırıldığına değinmedi. Durak, kitabında ASKİ'de görevli şube müdürünün usulsüz olarak teftiş kurulu başkanlığına atanması nedeniyle 'görevi kötüye kullanmak'tan 5 ay hapis cezasına çarptırıldığını da yazmadı.

SEÇİM YASAKLARINI ÇİĞNEMİŞTİ

Yıllarca, seçim kazanmasını 'halkın sevgisi' olarak açıklayan Aytaç Durak, kitabında, içinde sanatçı Ferdi Tayfur'un şarkısıyla yapılan tanıtım CD'sinin de yer aldığı, 'seçim yasakları döneminde ilan ve afiş dağıtma yasağına ve tarafsızlığa aykırı davranmak' suçlamasıyla açılan ve ceza aldığı davaya değinmedi. Durak, bu davadan 5 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Aytaç Durak, kitabında hiç bahsetmediği bir başka cezayı ise 13'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nden almıştı. Mahkeme Durak'a, hakaret suçundan 17 bin 500 lira para cezası vermişti.

'EŞİNE RANT SAĞLADI' İDDİASI
Durak, kitabında hakkında devam eden davaları da görmemezlikten geldi. Oysa Durak hakkında halen birçok dava devam ediyor. Bunlardan biri, Adana 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde süren ve Aytaç Durak'ın 'görevi kötüye kullanma' suçundan, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava. Devam eden davada Aytaç Durak'ın, eşi Fahriye Durak'a ait arsayı da kapsayacak şekilde imar değişikliği yaptırarak, arsa sahibi eşine yüksek miktarda rant sağladığı iddia ediliyor.

OĞLUNUN KANALINDA
Öte yandan 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde de Aytaç Durak, yine 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle ve 'görevi kötüye kullanma' suçundan yargılanıyor. Bu davada, belediye personeli olan 14 kişinin, Aytaç Durak'ın oğlu Gökhan Durak'ın televizyon kanalında çalıştırıldığı iddia ediliyor. Ne ilginçtir ki Aytaç Durak kitabının birçok yerinde, Türkiye'de kamu personelinin verimsiz çalıştığından yakınırken, kendisinin bazı işleri özel sektöre ihaleyle yaptırarak verim sağladığından bahsediyor. Verimlilik konusundaki çelişkisi bununla sınırlı kalmayan Durak'ın, belediyeye hiç gitmeyen onlarca kişiye, 'danışman' adı altında astronomik maaşlar ödediği de ortaya çıkmıştı.

YAPTIĞI HİLEYİ YAZDI
Aytaç Durak kitabında, seçim döneminde yaptığı bir hileyi de itiraf ediyor. Durak, 1999 seçimlerinde yaptığı hileyi şöyle anlatıyor: "Belediye telsizinden, gaipten haber verircesine, açılmamış belediye sandıklarını açılmış gibi anons yaptırdım. Yanımdaki arkadaşa, 'Belediye Başkanı yalan söylemez, bu anonsu sen yap' diyerek 'Şu şu mahallelerde belediye sandığı açıldı, sandık sonuçları ters döndü, ANAP birinci sırada…' dedirtip, teşkilata moral verdirmiştim."

DOLANDIRICILIKTAN YARGILANIYOR

10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde ayrıca Durak, eşi, kızı ve 5 kişinin 'haksız mal edinmekle' suçlandığı, 1 yıldan 3 yıla kadar ceza talep edilen dava sürüyor. Durak'ın yakınları ve belediye çalışanlarına kurdurduğu kooperatif aracılığıyla Menekşe köyündeki binlerce metrekarelik arsanın, imar değişikliğinden sonra eşi Fahriye Durak'a devrildiği öne sürülüyor. Durak hakkında 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde de 'cebir şiddet kullanan, suç işlemek amacıyla kurulan örgütün yöneticisi olmak, özel hayata ilişkin görüntü ve sesi ifşa etmek, az sayıda mermi bulundurma, kamu kurumu zararına dolandırıcılık" suçlarından yargılaması sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Durak işine geleni söyledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN