Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Medical Park Nefroloji Kliniği törenle hizmete girdi

Medical Park Gaziantep Hastanesi'nde böbrek ve hipertansiyon hastalıklar tedavisinde önemli bir bölüm olan Nefroloji Polikliniği hizmete sunuldu

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Medical Park Nefroloji Kliniği törenle hizmete girdi
Bölgenin önemli sağlık merkezlerinden olan Medicalpark Gaziantep Hastanesi, eksikliği hissedilen Nefroloji bölümünü hizmete açtı. Böbrek ve hipertansiyon hastalarının tedavisinin yapılacağı bölümde görev yapan Uz. Dr. Erkan Mahsereci, diyabet ve hipertansiyon hastalıklarının böbrek hastalığını artırdığını söyleyerek hasta bilinçlendirmeye de ağırlık vereceklerini söyledi.

HER KENTTE BİRER UZMAN

Türkiye'de sınırlı sayıda Nefroloji uzmanı bulunduğunu belirten Uz. Dr. Mahsereci, büyük şehirlerin dışındaki şehirlerde neredeyse her kentte ancak birer uzman bulunduğunu ancak bu bölümün her türlü böbrek, hipertansiyon, hemodiyaliz, periton (karın) diyalizi ve organ nakli yapılmış hastaların klinik takibi ve tedavisini yaptığını, bunun da toplumun önemli bir kesimini ilgilendirdiğini belirtti.

KORUYUCU HEKİMİN ÖNEMİ
Ülkemizde son resmi verilere göre sayısı 60 bin 196 olan hemodiyaliz ve periton diyalizi hastasına yılda ortalama 10 bin kişi eklendiği, buna karşın yılda ortalama 3 bin 700 böbrek nakli yapılabildiği belirtildi. Dr. Mahsereci, kronik böbrek yetmezliğinde koruyucu hekimliğin ön plana çıkarılması ve sağlıklı her insanın yılda bir kez Nefroloji kontrolünden geçmesi gerektiğini söyledi.

BİLİNÇLENDİRMEYE AĞIRLIK

Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Koordinatörü Hayrullah Kubba ise bölgede ciddi bir eksikliği olan bir bölümü hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Polikliniğimizde böbrek hastalarının genel tedavileri ile bilinçlendirmeye ağırlık vereceğiz. Doktorumuz işinin ehli iyi bir teorik ve pratik eğitim almış. Hastanemizde yoğun bakım diyalizi, periton diyaliz, böbrek hastalıkları, hipertansiyon ve böbrek nakli olmuş hastaların takibini yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde hedefimiz bölge halkına hizmet verebileceğimiz hemodiyaliz ünitesi de açmak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Medical Park Nefroloji Kliniği törenle hizmete girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN