Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih yazmak

Necati OKAY Dulkadiroğlu Belediye Başkanı

Giriş Tarihi: 12.2.2016
Tarih yazmak
Kahramanmaraş'ın geçen yüzyılda verdiği sınav, geleceği tasarlarken dikkat edilmesi gereken hususları içermektedir. Tarihin derinliklerinden süzülen kültür ve medeniyetimizin yer aldığı günlük yaşamımız içerisinde hep yaşayacak duygudur 'var olmak' duygusu.
Bin yıldır var olduğumuz topraklarda, gelecek kuşaklara aktarmaya niyetli olduğumuz temel motivasyon; mirasa sahip çıkma duygusudur.
Yüzlerce yılın birikimine sıkı sıkıya bağlıyken, gelecek yüzyıllara bırakacak değerler oluşturmalıyız.
Her şeyden önce bu topraklara karşı vazifemiz ve ecdada karşı borcumuzdur bu. Tek başına hamasetle, var olmak mümkün değildir.
Oysa tarih bir yandan okunurken diğer yandan yazılmaya devam etmelidir.
Varlığımızın ispatı anlamında, sosyal dinamikleri diri ve canlı tutmanın yolu budur.
Tarih hem okunmalı hem de yazılmalıdır. 21 Ocak'ta tutuşturulan bağımsızlık ateşi 12 Şubat'ta insanımızın zaferiyle tamamlanmıştır. 12 Şubat kurtuluş hamlesi aslında bir dirilişin ve kendine gelmenin ifadesidir.
Stratejik anlamda bir savaş başarısından çok, imanımızın ve bağlılığımızın zaferidir. Koşullar ve zaman değişmiş olsa da, milletimizin mücadelesi sürmektedir. Daha müreffeh bir ülke için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
Dulkadiroğlu ilçemizin kıymeti birden fazla devlete ve bölgeye etki etmiş sosyal ve kültürel kaynaklarından gelmektedir. Bu kıymeti korumak ve farkındalık sağlamak adına bir dizi çalışma içerisindeyiz. Kurtuluş Savaşı'nda atalarımızın neyi neden koruduğu sorusunu çok iyi anlamak lazım. Altını çizmek istediğimiz husus, düzensiz bir orduyla şehrini savunmuş bir ecdadın torunları olarak, düzenli ve sistematik yaklaşımlarla modern bir kent inşa etmektir. Bu gayret ve çaba ile yürüttüğümüz çalışmaların meyvesini gelecek kuşaklara armağan etmek istiyoruz. Kahraman ecdadın bir toprak parçasından ibaret görmedikleri bu şehrin içerdiği daha derin anlamlara uygun sosyal ve kültürel faaliyetler yürütüyoruz. Tarihini okumaktan gurur duyduğumuz Kahramanmaraş destanından esinlenerek, Dulkadiroğlu destanını yazmaya hazırlanıyoruz. Kahramanmaraş, 22 gün 22 gece süren milli mücadelede, namusu, canı, toprağı ve özgürlüğü için savaşmış ve ortaya koyduğu direnişle mili mücadelenin sembolü olmuştur.
Sütçü İmam
'la literatüre girip sembolleşmiş binlerce adlı ve adsız kahraman vatan evlatlarının sayesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Maraşlıların onurlu bir mücadeleyle yazdığı kahramanlık destanını, 'Kahraman' unvanı vererek ebedileştirmiştir.
Bugün bizlere düşen de, canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır. Kahramanmaraş her zaman olduğu gibi bundan sonra da geçmişten aldığı bu güçle yarınlara umutla bakmaya devam edecektir.
Vatan toprakları uğruna canları pahasına savaşan şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşmış kahramanlarımıza minnet ve şükran borçluyuz.
Namusu, canı, toprağı ve özgürlüğü için savaşan şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih yazmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN