Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmaniyeli kadınlardan 'kırmızı ayakkabı' eylemi

Çarşı esnafının alkış tutarak destek verdiği yürüyüş sonunda kadınlar cinayetlere dikkat çekmek amacıyla Atatürk Anıtı önüne 'kırmızı ayakkabı' ve notlar bıraktı

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Osmaniyeli kadınlardan 'kırmızı ayakkabı' eylemi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Osmaniye Kadın Platformu Derneği tarafından bir yürüyüş düzenlendi. Belediye binası önünden başlayan yürüyüşün sonunda Atatürk Anıtı önüne, gördükleri şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden kadınları temsilen kırmızı ayakkabılar ve hikayelerinin anlatıldığı yazılar bırakıldı.

ALKIŞLARLA DESTEK

Etkinlik için toplanan yüzlerce kadın, Dr. Ahmet Alkan Caddesi'nden Musa Şahin Bulvarı üzerindeki tören alanına kadar yürüdü. Burada Osmaniye Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yürüyüşe katılan tüm kadınlara saksılara ekili çiçekler hediye edildi. Çarşı esnafının da alkış tutarak destek verdiği yürüyüş sonunda Atatürk Anıtı önüne kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla 'kırmızı ayakkabılar' bırakıldı.

'CAYDIRICI TEDBİRLER İSTİYORUZ'
Dernek Başkanı Ebru Aksoy, 8 Mart'ın kadınların baskı ve ayrımcılığa karşı mücadele günü olduğunu belirterek "Bizler bugün buraya, şiddetin her türlüsüne maruz kalan, taciz edilen, tecavüze uğrayan, öldürülen kadınlarımızın, Özgecanlar'ın, Esmalar'ın, Nerimanlar'ın Kezbanlar'ın, Nuranlar'ın ayakkabılarını bırakıyoruz, hikayeleriyle birlikte... Kadına yönelik şiddetin sorumlularının en ağır şekilde yargılanmasını ve indirim nedenlerinin uygulanmamasını, caydırıcı yasal tedbirler alınmasını istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmaniyeli kadınlardan 'kırmızı ayakkab��' eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN