Sarıkeçili Yörükleri kervanda buluştu

Kışı geçirdikleri ’den yola çıkan Sarıkeçili Yörükleri, ulaştıkları ’da ‘11. Sarıkeçilliler Geleneksel Göç Kervanı’ etkinliğine katıldı

Giriş Tarihi: 18.5.2016
Sarıkeçili Yörükleri kervanda buluştu
'den yola çıkıp 'a ulaşan Sarıkeçili Yörükleri tarafından '11. Sarıkeçililer Geleneksel Göç Kervanı' etkinliği gerçekleştirildi. Kışı geçirdikleri Silifke, Erdemli, Gülnar, Aydıncık, Anamur ilçelerinden yola çıkan Sarıkeçili Yörükleri kısım kısım Karaman'a ulaştı. Develeri ve keçileriyle Hacıbaba Dağı eteklerine konan Yörükler, şenlik için Çoka Çeşmesi başında toplandı. Burada kurulan kıl çadırlarda, kaybolmaya başlayan Yörük gelenekleri ve Sarıkeçili Yörüğü yaşantısı katılımcılara anlatıldı. Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Savran, etkinliğin bir şenlik değil, gerçek yaşam tarzı olduğunu söyledi. Herkesin değişik şartlarda, zorluklarla buraya geldiğini ifade eden Savran, "Yolumuz yok. Bir damla suyumuz yok. Bakmayın tebessüm ediyoruz. İnsanlar eğleniyor fakat içimiz öyle değil. Memleketimin öbür tarafında kanlar dökülüyor. Analar yanıyor, ağlıyor. Biz de bize düşeni her Türk evladı gibi yaparız. Biz bu gücü doğadan alıyoruz. Bu desteği ormanlardan, dağlardan alıyoruz. Allah ömrümüzü ve sayımızı arttırsın. Göçümüz hayırlı olsun" dedi.

"HER GÜN YAŞIYORUZ"
Birçok aile yüklerini traktörle taşımayı tercih ederken, develi bir kaç aileden biri olan Hasan Bacak ise sabahın erken saatlerinde Hacıbaba Dağı eteklerinden yola çıkarak, öğle saatlerinde develeri ve keçileriyle etkinlik alanına geldi. Eşi ve bir oğluyla dağlarda yaşayan Bacak, her gün eşyalarını develere yükleyip göç ettiklerini belirterek, "Çocuğum kıl çadırda, deve sırtında büyüyor. Şenlik olunca buraya konduk. Bugün burada gördükleriniz, bizim yüzyıllardır her gün yaşadığımız şeyler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıkeçili Yörükleri kervanda buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN