Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahip Gabriel Akyüz: O kadını hiç tanımam

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Rahip Gabriel Akyüz: O kadını hiç tanımam

Kaçak FETÖ’cü Nesrin Çağlayan ile fotoğraf çektiren rahip Gabriel Akyüz, “Biz Cumhuriyeti’ne bağlı bir toplumuz. İllegal yapılarla ilgimiz olmaz” dedi

Mersin'de düzenlenen operasyonda hain FETÖ ile bağlantısı olduğu tespit edilen ve ların ablası olan avukat Nesrin Çağlayan'ın hakkında yakalama emri bulunmasına rağmen henüz yakalanamadığı bildirildi. 'nin her yerinde aranan kaçak FETÖ'cü avukat ile birlikte çektirdiği fotoğrafın sosyal medyada paylaşılması üzerine bir hayli sıkıntı yaşayan Deyrulzafaran Manastırı rahibi Gabriel Akyüz, "O kadını hiç tanımıyorum. 1700 yıllık kilisemize her gün yüzlerce yerli yabancı turist gelir fotoğraf çektirir. Biz Süryani toplumu olarak Cumhuriyeti'ne bağlı bir yaşam sürüyoruz. İllegal yapılarla ilgimiz olmaz" dedi.

YASALARA UYAN TOPLUM
Kaçak FETÖ'cü avukat ile çekilen resminin SABAH Güney'de manşet olmasından sonra yoğun bir kamuoyu baskısı ile karşı karşıya kaldığını belirten rahip Gabriel Akyüz şunları söyledi: "Biz Süryaniler 5500 yıldır Mezopotamya topraklarında yaşam sürdüren en kadim halklardan biriyiz. Cumhuriyet kurulduğundan beri yasalara uyan, vatan sevgisinden ödün vermeden bu ülkenin en sadık vatandaşlarıyız. Ruhanilerimiz olsun, rahiplerimiz olsun kültürümüzü dünyaya tanıtmaya ve örf adetlerimizi sürdürmeye gayret etmektedirler. Bu da ülkemizin önemli zenginliklerinden biridir. Mardin'e gelen yerli ve yabancı turistler, merak edip 1700 yıllık manastırımızı ziyaret ederken her isteyen kişi ruhanilerimiz ile fotoğraf çektiriyor."

"ÖRGÜTLERE KAPI AÇMADIK"
"Bahse konu avukatı tanımam. Kendisi ile hiçbir ilgimiz ve alakamız yoktur. O da manastırımıza gelen diğer yerli ve yabancı turistler gibi bizimle fotoğraf çektirmek istemiştir. Ancak FETÖ terör örgütü ile ilişkisi bulunan bu kişi ile çektirdiğim o fotoğrafın yayınlanmasından sonra gerek şahsım, gerekse manastırımız hak etmediğimiz bir baskı ile karşı karşıya kaldık. Süryani kiliseleri ve manastırları, yasa dışı örgütlere ve illegal yapıdaki kurumlara asla kapılarını açmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tasvip etmediği bir yapının içerisinde hiçbir zaman yer almayan Süryani toplumu, ülkenin en güvenilir ve vatanına bağlı, yasalarına bağlı, bayrağına saygılı fertler olarak bu topraklarda binlerce yıldır yaşam sürmüş bir toplumdur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahip Gabriel Akyüz: O kadını hiç tanımam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN