Beyazevler’de işgal sürüyor

Eski Valisi Mustafa Büyük’ün “En kısa sürede sonlanacak” dediği işgal aradan geçen 8 aya rağmen devam ediyor. Mahalle sakinleri işgalin sona ermemesine tepki gösteriyor

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Beyazevler’de işgal sürüyor

Beyazevler Mahallesi'nden geçmekte olan DSİ'ye ait sulama kanalında yaşanan işgaller, mahkeme kararına, bu konuda kurulan komisyon ve yapılan tebligatlara rağmen bir türlü sonlandırılmadı. Çukurova Belediyesi'nin 2 ay önce yaptığı tebligata sadece iki işyeri uydu. Diğer işyerleri işgali sürdürürken DSİ ve belediyeler seyretmeye devam ediyor. Özellikle akşam saatlerinde yolda yürümekte zorlanan vatandaşlar işgallerin sonlandırılmasını istiyor. Çukurova tarımı için hayati öneme sahip sulama kanalları1969- 1974 yılları arasında yapıldı ve çevresindeki alanlar kamulaştırıldı. Herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemesine rağmen kanalın Beyazevler Mahallesi'nde kalan bölümünde çok sayıda işletme kuruldu. Bu işgalle yetinmeyen işletme sahipleri, yetkililerin duyarsızlığından güç alarak yaptığı köprülerle kanalın üstünü de işgal etmekten çekinmedi.

MAHKEME KARARI VAR
Bu işgal için ilk somut adım 2010 yılında, 11 işyerinin işgalci olduğunu tespit eden ve konuyu yargıya taşıyan DSİ'den geldi. Mahkeme 11 işletme için yıkım kararı aldı ancak uygulamaya konulmadı. SABAH Güney, kanal işgalini gündeme taşıyınca dönemin Valisi Mustafa Büyük, olaya ey koydu ve "İşgaller ortadan kaldırılacak, sonlandırılacak. Mahkeme kararları tereddütsüz bir şekilde en kısa sürede uygulanacak" diye ilgili birimlere gerekli talimatı verdi. Bu açıklamanın üzerinden 8 ay, Çukurova Belediyesi'nin işgalci işyerlerine tebligat yapılmasının üzerinden da tamı tamına 2 ay geçmesine rağmen işgaller devam ediyor. 2 işletme işgale son verdi ama diğer işletmeler kararı ve tebligatı sallamadı. Akşam saatlerinde, araçların çift taraflı park etmesinden dolayı yürünmekte dahi zorlandıklarını belirten mahalle sakinleri, "Mahkeme kararı var ama uygulayan yok. İşgaller sona ererse bizde Halil bir alacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyazevler’de işgal sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN