Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin en büyük sanayi bölgesi

5’inci bölgenin de hizmete girmesiyle ’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi haline gelen OSB’de üretilen ürünler tüm olumsuz koşullara karşın 174 ülkeye ihracat ediliyor

Giriş Tarihi: 12.10.2016
Türkiye’nin en büyük sanayi bölgesi
Organize Sanayi Bölgesi, 43 milyon kilometreyi aşan bir alan üzerinde 5 bölgedeki tüm firmaların faaliyete girmesiyle bin 400 firma ve 200 bin çalışana ulaşacak. GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken, bugün itibariyle bölgede 43 milyon 250 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu fabrikalarda 130 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.

EN FAZLA İHRACAT
Gaziantep'ten 2016 yılı Eylül ayında yapılan ihracatın, geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 5,6 oranında düşüş yaşayarak toplam 483 milyon 421 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirten Köken, aylık ihracata göre Gaziantep'in, Eylül ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 5. sırada yer aldığını söyledi. Köken, Ocak- Eylül dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatının binde 3 oranında düşüş yaşayarak 4,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

200 BİN İSTİHDAM
Köken, "5. bölgenin faaliyete geçmesiyle 'nin en büyük organize sanayi bölgesi konumuna geldi. Kentimizde birçok sektörde yüzlerce çeşit ürün üretilerek, ihracatı yapılıyor. 5 bölgemizde 435 tekstil, 211 gıda, 82 plastik, 72 kimya ve 160 değişik sektörlerde firma faaliyet gösteriyor. Tüm fabrikalar hizmete girdiğinde bin 400 adet firma ve 200 bini aşkın istihdama ulaşacağız" dedi.

DÜNYAYLA BULUŞUYOR
Bölgede endüstriyel atıksu arıtma tesisinin çevreye duyarlı bir şekilde inşa edildiğini, 5. bölgenin tam olarak faaliyete girmesiyle kapasite artırımına gidileceğini söyleyen Köken, limanlara hızlı ulaşmak için kara konteynır terminali kurulduğunu, buradan yıllık 250 bin ton yük taşındığını kaydetti. Köken, Ortadoğu'nun en büyük fuar merkezlerinden birisi olan Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nin de 30 bin kapalı, 90 bin açık sergi alanıyla Gaziantepli üreticiyi dünyayla buluşturduğunu kaydetti. Çalışan anne ve babaları düşünerek kreş açtıklarını, meslek eğitimi için de bin 500 öğrenci kapasiteli Anadolu Teknik Lisesi ile 400 yataklı öğrenci yurtlarının hizmet verdiğini anlatan Köken, üniversite-sanayi işbirliğini arttırmak amacıyla yapılan Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu'nun da metal, makine, gıda, tekstil ve kimya bölümleriyle eğitim verdiğini anımsattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin en büyük sanayi bölgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN