Akkaya Barajı temizlenecek

AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, kentin en büyük çevre problemlerinden biri olan Akkaya Barajı’nın temizlenmesi için yeni bir çalışma başlatıldığını açıkladı

Giriş Tarihi: 9.11.2016
Akkaya Barajı temizlenecek
NİĞDE'NİN en büyük çevre problemlerinden biri olan Akkaya Barajı'nın temizlenmesi için yeni bir çalışma başlatıldı. Niğde ve Bor ilçesi arasında bulunan ve özellikle yaz aylarında etrafa yaydığı kokular nedeniyle Ömer Halisdemir Üniversitesi'ni ve çevresini etkileyen kirliliğin çözümü için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüğünü belirten AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, gelişmler hakkında bilgi verdi.

BAKANDAN MÜJDE
Bakan Eroğlu'nun Niğde ikinci kademe atık su arıtma tesisi yapım işinin 2017 yılı yatırım programına teklif edildiği müjdesini verdiğini anlatan Kavaklıoğlu, "Bu tesis için evsel atık su arıtma tesisinin yapılması için hazırlanan "Niğde İli Atıksu İletim Hattı ve EAAT Yapımı Protokolü", Niğde Belediyesi'nce imzalanmıştır. Uygulama projelerinin hazırlanması, bu projeler kapsamında gerekli tesislerin inşaat işleri, DSİ tarafından yapılacak" dedi. Projede azot ve fosfor giderimini içeren ileri biyolojik EAAT yapılmasının kararlaştırıldığını kaydeden Kavaklıoğlu, "Söz konusu tesis ile ilgili fizibilite raporu uygun bulunarak onaylanmıştır. Tesise ait fonksiyonel ve mimari projeler tamamlanmıştır. Belirlenen yerle ilgili olarak zemin etüt çalışmaları kapsamında sondajlar tamamlanmıştır. 2017 Yılı Yatırım Programıyla bu tesisin yapımı gerçekleşecektir" diye konuştu. Kirlilik nedeniyle 10 yıldır barajda canlı yaşamadığına dikkat çeken Kavaklıoğlu, şöyle konuştu: "Daha önceki yıllarda flamingo gibi göçmen kuşlara ev sahipliği yapan Akkaya Barajı'nda artık o güzel manzaralar da görülmez oldu. Niğde'nin evsel atıkları yanında, akarsu kenarında bulunan oto sanayinin kimyasal atıklarının da biriktiği baraj, bölgede çok ciddi çevre sorunlarını beraberinde getiriyor. Kirlilikten 50 binden fazla insan etkileniyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akkaya Barajı temizlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN