Gaziantep’e güneş tarlaları kuruluyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin 2 bölgesinde 1’er MW gücünde güneş tarlası kuruyor. Yeni santrallerle 100 bin evin ihtiyacına denk elektrik üretilecek

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Gaziantep’e güneş tarlaları kuruluyor
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kentin farklı bölgelerinde kuracağı 'güneş tarlaları' ile kendi elektriğini üretecek. Büyükşehir Belediyesi daha önce çamur, atık su, biyogaz ve fıstık kabuğundan elektrik üretimi için tesisler kurmuştu. Yılda 11 milyon kilogram karbondioksitin doğaya salınımını engelleyen çevreci projelerle yaklaşık 100 bin ailenin enerji ihtiyacına denk miktarda enerji üretilecek.
Son olarak çalışmalarına başlanılan Bağlarbaşı bölgesindeki 1 MW Güneş Enerjisi Santralinde yılda ortalama 1 milyon 799 kilovat saatlik elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor. 265 wattlık 4 bin 356 adet polikristal panelin kullanılacağı ve tamamen temiz enerji ile üretim yapacak olan tesiste yılda yaklaşık 1 milyon kilogram karbondioksitin doğaya salınımı engellenmiş olacak.
Ocak ayında hizmet vermesi beklenen Güneş Enerjisi Santrali'nden elde edilen enerjinin belediyenin kendi elektrik giderlerinde kullanılacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, temiz ve geri dönüşümlü enerji çalışmaları kapsamında daha önce de çamur, atık su, katı atık, biyogaz ve Antepfıstığı kabuğundan enerji üretimi için tesisler kurduklarını anımsattı.
Bugüne kadar yapılan çalışmalar toplamında 11.3 MW güce ulaşacaklarını bildiren Başkan Şahin, yıllık 20 milyon kilovatsaat civarında elektrik enerjisi üretimine sahip olacaklarını kaydetti. Üretilen enerjiyi kendi tesislerinde kullanarak değerlendireceklerini belirten Fatma Şahin, toplamda üretilen enerjinin yaklaşık 100 bin evin ihtiyacını karşılayacak miktara denk geldiğini söyledi.

YÜZDE 33 TASARRUF
Öte yandan enerji tüketimi en fazla olan 5 noktada yapılan enerji verimliliği ön çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi için yüzde 33'e varan enerji tasarruf potansiyelleri belirlendi. Ön çalışma Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne ait enerji tüketimi fazla olan ulaşım, asfalt tesisi ve GASKİ'de içme suyu tedariki pompa istasyonlarını içeriyor. Enerji Mastır Planı çerçevesinde yapılan çalışmalarla yılda 16 milyon liralık tasarruf yapılması amaçlanıyor.

BÜYÜKŞEHİR'DEKİ ENERJİ TESİSLERİ
Katı Atık Sahası Tesisi:
5.65 MW
Oğuzeli Biyogaz Tesisi: 1 MW
Koojenerasyon Tesisi: 2,4 MW
Bağlarlaşı Güneş Enerjisi: 1 MW (inşa aşamasında)
Aktoprak Güneş Enerjisi: 1 MW (İnşa aşamasında)
Atıksu Arıtma Tesisi: 150 Kw
Solar Otopar Tesisi: 120 Kw
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep’e güneş tarlaları kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN