Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahlat'ta danışmanlık bürosu açıldı

Bitlis'in Ahlat ilçesinde ilk kez açılan Danışmanlık Bürosu, çiftçilere ücretsiz olarak tarım uygulamaları konusunda danışmanlık yapıyor.

Giriş Tarihi: 8.3.2013 10:55
İlçede yaklaşık 1 ay önce açılan iş yerine ilçede ki çiftçiler de ilgi gösteriyor. İş yerini açan Ziraat Mühendisi Danışmanı Emrullah Baycan, Bitlis'te ilk kez Ahlat'ta açılan Tarım Danışmanlık Bürosu ile kayıt yaptıran çiftçilerin ücretsiz danışmanlık hizmeti alabileceklerini söyledi. Baycan, 'Şu an kayıtlı 35 çiftçimiz var.

Bize kayıt yaptıran 60 çiftçiye ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti vereceğiz. 60 kişiden fazla kayıt yapamıyoruz. Tarım sektöründe ki her konuda çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz. Bunun yanı sıra çiftçilerin tarım alanlarını da gezerek incelemelerde de bulunuyoruz. Tarım alanında ki yeni gelişmelerden, makine, ekipman ve benzeri konularda da çiftçilerimizi bilgilendirme konusunda destek oluyoruz.

Yaklaşık 1 aydır iş yerimi açtım. Bize müracaat eden çiftçiler şu ana kadar en çok ay çiçeği ve meyvecilik hakkında bilgi alıyorlar. Meyve bahçesi kurulumunda, fidan temin etmekte, sulama işlemlerinde, ilaçlama, budama ve benzeri işlerde de çiftçilerimize destek oluyoruz. İlçemiz meyvecilik bakımından da oldukça verimli bir yapıya sahip.

Bize danışan çitçilere bakarsak bu yıl tahminimce bol miktarda meyve ekilecek. İlçemizde kiraz, elma, armut, ceviz ve kayısı gibi ürünlerde çok iyi verim alınabilir. Bu bölgede bildiğim kadarıyla sadece Van, Muş ve Ahlat'ta tarım danışmanlık bürosu var. Bende bir Ahlatlı olarak ilçeme böylesine bir hizmet verdiğim için mutluyum. Kayıt yaptırmak isteyen çiftçilerimiz Ahlat İlçe Müftülüğü'nün altında bulunan Tarım Danışmanlığı büromuza gelerek müracaat edebilirler' dedi.

Baycan, şu anda 35 kayıtlı çiftçi olduğunu tekrar hatırlatarak, bu sayının 60 kişiye tamamlanarak çiftçilerin ücretsiz danışmanlık hizmeti alabileceklerini ve 60 kişiden fazla kayıt yapılmayacağını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahlat'ta tarım danışmanlık bürosu açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN