Türkiye'nin en büyük köyü 'de

merkeze bağlı Çavuşlar köyünün Türkiye'nin en büyük köyü olduğu öğrenildi.

Giriş Tarihi: 4.4.2013 11:30
merkeze bağlı Çavuşlar köyü, 5 bin 250 kişilik nüfusuyla Türkiye'nin en büyük köyü olma unvanını elinde bulunduruyor. Kent merkezine 27 kilometre uzaklıkta olan 450 haneli köyün 13 mezrası, 5 camisi, sağlık ocağı, ilköğretim okulu bulunuyor.

Türkiye'de birçok ilçe ve beldeden büyük olan Çavuşlar köyünün 5 bin 250 nüfusa sahip olduğunu belirten Köy Muhtarı Eşref Kenç, köyün 450 hane, 13 mezra, 850 öğrencisi, sağlık ocağı ve 5 camisinin bulunduğunu söyledi. Köy halkının geçim kaynağının hayvancılık olduğunu belirten muhtar Kenç, köyde okur-yazar oranının yüzde 70 civarında olduğunu kaydetti.

Çavuşlar Köyü Camii ve Külliyesi Yaptırma Yaşatma Eğitim ve Kültür Derneği'nin resmi internet sitesinden alınan bilgiye göre, köyde ilkokulun 1957 yılında kurulduğu, 2 taşımalı okul, 90 lise öğrencisi, 35 üniversite öğrencisi ve sanat öğrenen 120 kişinin olduğu ifade edildi. Bugüne kadar köyden çeşitli sebeplerle 100 hanenin göç ettiğine dikkat çekilen sitede, köyde bir zamanlar Ermeni ve Yezidilerinde yaşadığına yer verilmiş.

Köy sınırlarında halen Ermeni kalıntılarının olduğuna işaret edilen sitede, köyde bir zamanlar Seyda Molla Halid adlı din adamının medrese eğitimi verdiği, halihazırda Bingöl, Diyarbakır ve Muş illerinin birçok yerinde talebelerinin mevcut olduğu bilgisine yer verilmiş. Köyde yine ilk defa cami ve külliyenin bir arada inşa edileceği bir projenin hayata geçirileceği, söz konusu yapı içerisinde taziye yeri, spor salonu, bay ve bayanlar için Kur'an kursu, medrese, yatakhane, yemekhane ve konferans salonu inşa edileceği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en büyük köyü Bingöl'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN